Newsy

Wymiana opon
na zimowe

Sprawdź, kiedy najlepiej udać się do serwisu.

Małgorzata Bzdak

27 września, 2023 · 5 min czytania

Umów wizytę w serwisie
Umów wizytę w serwisie
Strona główna - Newsy - Kiedy wymienić opony na zimowe?

Początek zimy, pierwsze opady śniegu, przymrozki? NIE!

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy naprawdę należy wymienić opony z letnich na zimowe.

Wymień opony na zimowe

KIEDY ZMIENIĆ OPONY NA ZIMOWE?

Polskie prawo nie określa jasno momentu, kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe. Pogoda jesienią bywa kapryśna i może zmienić się z dnia na dzień. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy najrozsądniej jest wyposażyć swoje auto w zimowe ogumienie.  Przeczytaj nasze zalecenia!

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe! Podobne prawo obowiązuje jeszcze w 12 innych krajach Unii Europejskiej. Prawnie uregulowany obowiązek istnieje m. in. w Finlandii, czy Norwegii.

W naszym państwie użytkowanie zimowych kół jest zaleceniem w okresie, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z obniżoną temperaturą, a drogę pokrywa śnieg lub oblodzenie. Co my na to? Jako eksperci w bezpiecznym podróżowaniu zdecydowanie zalecamy wymianę opon na zimowe, kiedy średnia temperatura dobowa zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza.

CIEKAWOSTKA:

Wymiana opon w Polsce jest obowiązkowa, gdy przekroczona zostaje minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika, czyli 1,6 mm. Warto o tym pamiętać i kontrolować swoje opony przed wymianą w każdym sezonie zimowym.
Potrzebujesz nowego kompletu? Zapoznaj się z nasza oferta zakupu opon zimowych z ubezpieczeniem za 1zł!

SKODA na zimowych oponach

Wymiana opon na zimowe. Czym się kierować?

Jak już wspomnieliśmy powyżej – badania potwierdzają, że najbardziej odpowiednim momentem na wymianę opon na zimowe są dni, w których średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy temperatur przyczepność opon letnich ulega znacznemu pogorszeniu.

Skąd się wzięła „granica 7 stopni”?

Takie właśnie warunki pogodowe zwiastują prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i przymrozków. Warto więc obserwować temperaturę na zewnątrz i spodziewając się ochłodzenia – zaplanować wymianę opon na zimowe.

Umów się na wymianę opon już teraz.

Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?

Opony zimowe są stworzone do do jazdy w niskich temperaturach. Mieszanka gumowa, z których zostały wyprodukowane jest bardziej miękka, niż w letnich odpowiednikach. Dzięki temu nie traci elastyczności nawet podczas mrozów. Skutek: dobra przyczepność.

Dzięki specjalistycznej konstrukcji bieżnika opon zimowych, poprawiają się także osiągi na śniegu i mokrej nawierzchni podczas mrozów. Bieżnik w nich jest nie tylko głębszy niż w przypadku opon letnich, ale jest też wyposażony w sieć lameli. To dzięki tym drobnym nacięciom na powierzchni bieżnika, opony “wgryzają się” w nawierzchnię i śnieg. Poprawia to nie tylko przyczepność, ale też zapewnia bardziej stabilny tor jazdy.

Przeprowadzone testy nie pozostawiają złudzeń: pojazd wyposażony w dobre opony zimowe może mieć nawet o 30% krótszą drogę hamowania, niż w przypadku używania opon letnich. Chcesz podróżować bezpiecznie podczas zimy?  Postaw na opony zimowe.

opony na śnieg

Opony zimowe a pierwsze śniegi. Czy warto czekać z wymianą?

Wielu kierowców wymienia ogumienie na zimowe, kiedy występują pierwsze opady śnieg. Jest to oczywiście jasny sygnał, że zmiana jest konieczna. Jednak czy warto czekać aż do tego momentu?

NIE! Jako eksperci radzimy, by nie czekać na ostatni moment ze zmianą opon. Najlepiej zrobić to już pod koniec jesieni. Pogoda w Polsce bywa kapryśna i dość nieoczekiwanie mogą nadejść pierwsze przymrozki, czy opady śniegu.

Czy da się wymienić opony ZA SZYBKO?

Ogumienie zimowe nie powinno zbytnio uszkodzić się od jazdy w jesiennych temperaturach. Stawiając na wcześniejszą wymianę opon na zimowe, kierowca uniknie długich kolejek do warsztatu oraz stresu związanego z jazdą w nieprzygotowanym pojeździe.

Pamiętaj, że opony to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. W trudniejszym, zimowym sezonie to właśnie one są w dużej mierze odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zaplanuj zmianę opon rozsądnie i z wyprzedzeniem. Samochód dobrze przygotowany do drogi, to bezpieczny samochód!

pamiętj o zimowym płynie do spryskiwaczy

Warto być z nami!

Wymieniając opony na zimowe, swój letni komplet możesz pozostawić w naszym hotelu opon! Zapytaj swojego doradcę o możliwość uzupełnienia płynu do spryskiwaczy oryginalną mieszanką o ekstremalnie niskiej temperaturze zamarzania. Przygotuj swoje auto na zimę!

  Masz pytanie? Napisz do nas.

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. .

  Pokaż porównanie (1/3)

  PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

  W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

  Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

  OBSERWUJ SAMOCHÓD

  Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

  UDOSTĘPNIANIE

  Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

  1. Współadministratorami danych osobowych są:

  1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
  2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
  3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
  4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
  5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

  1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

  2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

  3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

  2. przygotowania oferty;

  3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

  4. realizacji usług,

  5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

  1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

  1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

  2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

  3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

  1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

  2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

  3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

  4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

  5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

  6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

  Cześć,w czym mogę Ci pomóc?