Newsy

Wymiana opon
na zimowe

21 października, 2022 · 4 min czytania

Tak, to już!

Umów wizytę w serwisie
Umów wizytę w serwisie
Strona główna - Newsy - Kiedy wymienić opony na zimowe?

Początek zimy, pierwsze opady śniegu, przymrozki? NIE!

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy naprawdę należy wymienić opony z letnich na zimowe.

Wymień opony na zimowe

KIEDY ZMIENIĆ OPONY NA ZIMOWE?

Polskie prawo nie określa jasno momentu, kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe. Pogoda jesienią bywa kapryśna i może zmienić się z dnia na dzień. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy najrozsądniej jest wyposażyć swoje auto w zimowe ogumienie.  Przeczytaj nasze zalecenia!

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe! Podobne prawo obowiązuje jeszcze w 12 innych krajach Unii Europejskiej. Prawnie uregulowany obowiązek istnieje m. in. w Finlandii, czy Norwegii.

W naszym państwie użytkowanie zimowych kół jest zaleceniem w okresie, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z obniżoną temperaturą, a drogę pokrywa śnieg lub oblodzenie. Co my na to? Jako eksperci w bezpiecznym podróżowaniu zdecydowanie zalecamy wymianę opon na zimowe, kiedy średnia temperatura dobowa zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza.

CIEKAWOSTKA:

Wymiana opon w Polsce jest obowiązkowa, gdy przekroczona zostaje minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika, czyli 1,6 mm. Warto o tym pamiętać i kontrolować swoje opony przed wymianą w każdym sezonie zimowym.
Potrzebujesz nowego kompletu? Zapoznaj się z nasza oferta zakupu opon zimowych z ubezpieczeniem za 1zł!

SKODA na zimowych oponach

Wymiana opon na zimowe. Czym się kierować?

Jak już wspomnieliśmy powyżej – badania potwierdzają, że najbardziej odpowiednim momentem na wymianę opon na zimowe są dni, w których średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy temperatur przyczepność opon letnich ulega znacznemu pogorszeniu.

Skąd się wzięła „granica 7 stopni”?

Takie właśnie warunki pogodowe zwiastują prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i przymrozków. Warto więc obserwować temperaturę na zewnątrz i spodziewając się ochłodzenia – zaplanować wymianę opon na zimowe.

Umów się na wymianę opon już teraz.

Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?

Opony zimowe są stworzone do do jazdy w niskich temperaturach. Mieszanka gumowa, z których zostały wyprodukowane jest bardziej miękka, niż w letnich odpowiednikach. Dzięki temu nie traci elastyczności nawet podczas mrozów. Skutek: dobra przyczepność.

Dzięki specjalistycznej konstrukcji bieżnika opon zimowych, poprawiają się także osiągi na śniegu i mokrej nawierzchni podczas mrozów. Bieżnik w nich jest nie tylko głębszy niż w przypadku opon letnich, ale jest też wyposażony w sieć lameli. To dzięki tym drobnym nacięciom na powierzchni bieżnika, opony “wgryzają się” w nawierzchnię i śnieg. Poprawia to nie tylko przyczepność, ale też zapewnia bardziej stabilny tor jazdy.

Przeprowadzone testy nie pozostawiają złudzeń: pojazd wyposażony w dobre opony zimowe mogą mieć nawet o 30% krótszą drogę hamowania, niż w przypadku używania opon letnich. Chcesz podróżować bezpiecznie podczas zimy?  Postaw na opony zimowe.

opony na śnieg

Opony zimowe a pierwsze śniegi. Czy warto czekać z wymianą?

Wielu kierowców wymienia ogumienie na zimowe, kiedy występują pierwsze opady śnieg. Jest to oczywiście jasny sygnał, że zmiana jest konieczna. Jednak czy warto czekać aż do tego momentu?

NIE! Jako eksperci radzimy, by nie czekać na ostatni moment ze zmianą opon. Najlepiej zrobić to już pod koniec jesieni. Pogoda w Polsce bywa kapryśna i dość nieoczekiwanie mogą nadejść pierwsze przymrozki, czy opady śniegu.

Czy da się wymienić opony ZA SZYBKO?

Ogumienie zimowe nie powinno zbytnio uszkodzić się od jazdy w jesiennych temperaturach. Stawiając na wcześniejszą wymianę opon na zimowe, kierowca uniknie długich kolejek do warsztatu oraz stresu związanego z jazdą w nieprzygotowanym pojeździe.

Pamiętaj, że opony to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. W trudniejszym, zimowym sezonie to właśnie one są w dużej mierze odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zaplanuj zmianę opon rozsądnie i z wyprzedzeniem. Samochód dobrze przygotowany do drogi, to bezpieczny samochód!

pamiętj o zimowym płynie do spryskiwaczy

Warto być z nami!

Wymieniając opony na zimowe, swój letni komplet możesz pozostawić w naszym hotelu opon! Zapytaj swojego doradcę o możliwość uzupełnienia płynu do spryskiwaczy oryginalną mieszanką o ekstremalnie niskiej temperaturze zamarzania. Przygotuj swoje auto na zimę!

  Masz pytanie? Napisz do nas.

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. .
  Pokaż porównanie (1/3)

  PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

  W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

  Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

  UDOSTĘPNIANIE

  Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

  Porozmawiamy
  na żywo?