Newsy

Jak sprawdzić
poziom oleju
w silniku?

Olej jest jednym z najważniejszych płynów w silniku. Sprawdź, co zrobić, gdy podczas podróży zaświeci się kontrolka oleju.

Małgorzata Bzdak

1 lipca, 2023 · 3 min czytania

Strona główna - Newsy - Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

JAK SAMODZIELNIE SPRAWDZIĆ POZIOM OLEJU?

Wszystkie narzędzia niezbędne do samodzielnej kontroli poziomu płynu w silniku masz pod ręką!

Zapoznaj się z poniższą infografiką. Pamiętaj, że najważniejsze, to zachować ostrożność! Świecąca się kontrolka oleju, to powód do zwrócenia uwagi na problem, ale nie reaguj zbyt pochopnie. Spokojnie zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i samodzielnie sprawdź poziom oleju.

castrol poziom oleju

Przypominamy, że olej oraz filtry oleju należy regularnie wymieniać.

 

Jak często wymieniać olej?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem należy dokonywać co 30 tysięcy kilometrów nie rzadziej niż co dwa lata (chyba, że kontrolki w samochodzie sygnalizują potrzebę wcześniejszej wymiany). Jeśli posiadasz pakiet przeglądów, ta usługa wymiany oleju zawarta jest w jego zakresie i nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

Dlaczego silnik „bierze olej”?

Użytkownicy niektórych współczesnych samochodów muszą liczyć się z regularnymi dolewkami oleju silnikowego.  Przyczyną są coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ekologii. W związku z tym stosuje się środki smarnych znacznie mniejszej lepkości. Wydłużył się również okresów między zalecanymi wymianami oleju w silniku.

W zamyśle miało to zapewnić kierowcom głównie korzyści:

  • mniejsze zużycie paliwa (olej o małej lepkości zmniejsza opór pracy elementów jednostki)
  • ograniczenie wydatków na olej (rzadsze przeglądy).

Każdy producent posiada własne określone ilości dopuszczalnego zużycia oleju. Zwykle wynosi ono 0,5 l/1000 km, w niektórych autach 1 l/1000 km, a w sportowych – nawet 1,5 l/1000 km. Dokładną informację na temat swojego auta można znaleźć w instrukcji obsługi.

Jak zabezpieczyć się przed zatarciem silnika?

Producenci olejów silnikowych posiadają w swojej ofercie poręczne pojemniki o niższej gramaturze. Litrową butelkę oleju można zawsze wozić ze sobą. W przypadku zapalenia się kontrolki oleju (która z dużym prawdopodobieństwem oznacza niedobór tego płynu), problem można łatwo rozwiązać, poprzez dolanie go do silnika. W takim przypadku kontrolka gaśnie, a nasz silnik znów ma pełną ochronę przed zatarciem.

Czym grozi jazda na suchym silniku?

Zatarcie silnika to uszkodzenie go wskutek tarcia – powstającego, gdy ilość oleju jest zbyt mała.  Trące o siebie elementy nagrzewają się, zniekształcają, ścierają, a nawet stapiają. Silnik przestaje pracować cicho, płynnie i wydajnie, a tłoki mogą się w końcu zablokować. Czy warto zwlekać z wymianą, bądź uzupełnieniem poziomu oleju w silniku? Zdecydowanie nie.

Gdzie kupić olej, by mieć go zawsze pod ręką?

Jeśli serwisujesz samochód w autoryzowanym serwisie – najlepiej udaj się w to miejsce. Doradca sprawdzi, jaki olej zastosowano w Twoim samochodzie i poleci Ci zakup dokładnie tego samego produktu w poręcznym opakowaniu. Litrowe butelki dostępne są we wszystkich działach części i akcesoriów firmy LELLEK.

Aktualnie posiadamy poręczne butelki oleju Castrol w promocyjnej cenie. Zapytaj o szczegóły swojego doradcę i miej olej zawsze pod ręką!

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Porozmawiamy
na żywo?