Newsy

Jak sprawdzić
poziom oleju
w silniku?

23 sierpnia, 2022 · 3 min czytania

Olej jest jednym z najważniejszych płynów w silniku. Sprawdź, co zrobić, gdy podczas podróży zaświeci się kontrolka oleju.

Strona główna - Newsy - Jak samodzielnie sprawdzić poziom oleju?

JAK SAMODZIELNIE SPRAWDZIĆ POZIOM OLEJU?

Wszystkie narzędzia niezbędne do samodzielnej kontroli poziomu płynu w silniku masz pod ręką!

Zapoznaj się z poniższą infografiką. Pamiętaj, że najważniejsze, to zachować ostrożność! Świecąca się kontrolka oleju, to powód do zwrócenia uwagi na problem, ale nie reaguj zbyt pochopnie. Spokojnie zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i samodzielnie sprawdź poziom oleju.

castrol poziom oleju

Przypominamy, że olej oraz filtry oleju należy regularnie wymieniać.

 

Jak często wymieniać olej?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem należy dokonywać co 30 tysięcy kilometrów nie rzadziej niż co dwa lata (chyba, że kontrolki w samochodzie sygnalizują potrzebę wcześniejszej wymiany). Jeśli posiadasz pakiet przeglądów, ta usługa wymiany oleju zawarta jest w jego zakresie i nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

Dlaczego silnik „bierze olej”?

Użytkownicy niektórych współczesnych samochodów muszą liczyć się z regularnymi dolewkami oleju silnikowego.  Przyczyną są coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ekologii. W związku z tym stosuje się środki smarnych znacznie mniejszej lepkości. Wydłużył się również okresów między zalecanymi wymianami oleju w silniku.

W zamyśle miało to zapewnić kierowcom głównie korzyści:

  • mniejsze zużycie paliwa (olej o małej lepkości zmniejsza opór pracy elementów jednostki)
  • ograniczenie wydatków na olej (rzadsze przeglądy).

Każdy producent posiada własne określone ilości dopuszczalnego zużycia oleju. Zwykle wynosi ono 0,5 l/1000 km, w niektórych autach 1 l/1000 km, a w sportowych – nawet 1,5 l/1000 km. Dokładną informację na temat swojego auta można znaleźć w instrukcji obsługi.

Jak zabezpieczyć się przed zatarciem silnika?

Producenci olejów silnikowych posiadają w swojej ofercie poręczne pojemniki o niższej gramaturze. Litrową butelkę oleju można zawsze wozić ze sobą. W przypadku zapalenia się kontrolki oleju (która z dużym prawdopodobieństwem oznacza niedobór tego płynu), problem można łatwo rozwiązać, poprzez dolanie go do silnika. W takim przypadku kontrolka gaśnie, a nasz silnik znów ma pełną ochronę przed zatarciem.

Czym grozi jazda na suchym silniku?

Zatarcie silnika to uszkodzenie go wskutek tarcia – powstającego, gdy ilość oleju jest zbyt mała.  Trące o siebie elementy nagrzewają się, zniekształcają, ścierają, a nawet stapiają. Silnik przestaje pracować cicho, płynnie i wydajnie, a tłoki mogą się w końcu zablokować. Czy warto zwlekać z wymianą, bądź uzupełnieniem poziomu oleju w silniku? Zdecydowanie nie.

Gdzie kupić olej, by mieć go zawsze pod ręką?

Jeśli serwisujesz samochód w autoryzowanym serwisie – najlepiej udaj się w to miejsce. Doradca sprawdzi, jaki olej zastosowano w Twoim samochodzie i poleci Ci zakup dokładnie tego samego produktu w poręcznym opakowaniu. Litrowe butelki dostępne są we wszystkich działach części i akcesoriów firmy LELLEK.

Aktualnie posiadamy poręczne butelki oleju Castrol w promocyjnej cenie. Zapytaj o szczegóły swojego doradcę i miej olej zawsze pod ręką!

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

Porozmawiamy
na żywo?