Newsy

Škoda Enyaq,
czyli mindfulness na 4 kołach

Odkryj technikę uważności za kierownicą.

Małgorzata Bzdak

10 lipca, 2023 · 5 min czytania

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Newsy - Škoda Enyaq, czyli mindfulness na czterech kołach

Škoda Enyaq - w zgodzie z naturą

W dzisiejszych czasach świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne oraz własne samopoczucie jest bardzo wysoka.
Właśnie dlatego jazda samochodem elektrycznym stała się popularnym rozwiązaniem, które harmonizuje z zasadami mindfulness.

Mindfulness, czyli trening uważności, polega na pełnym skupieniu na bieżącym momencie, akceptacji i obserwacji otaczających nas doznań.

Jazda samochodem elektrycznym współgra z tymi zasadami pod wieloma względami.

Zapraszamy Cię na trening uważności z Katarzyną Banaszkiewicz, która na co dzień sprzedaje nowe Škody w kozielskim salonie LELLEK.

skoda enyac coupe LELLEK Koźle

Kasia w ŠKODA LELLEK Koźle pracuje od 2017 roku.

„Praca w branży motoryzacyjnej bywa stresująca. Szczególnie ostatnie lata: przerwanie łańcuchów dostaw, przeciągające się terminy wydań samochodów, niepewność rynku – mogły wpłynąć negatywnie na poczucie bezpieczeństwa i ogólne zadowolenie z pracy w zawodzie, który lubię.
W zachowaniu pogody ducha pomógł mi trening uważności i świadome skupienie się na dobrych stronach bieżącej chwili.”

kasia strona skody

MINDFULNESS w gamie modelowej Škody?

Katarzyna zapytana o model, który najbardziej współgra z zasadami mindfulness od razu odpowiada: ENYAQ!

Dlaczego?

DLACZEGO Škoda Enyaq?

Po pierwsze: samochody elektryczne są ciche i pozbawione wibracji silnika spalinowego. Dzięki temu, podczas jazdy można bardziej świadomie dostrzegać dźwięki otoczenia, co pomaga skupić uwagę na bieżącym momencie.

Po drugie, samochody elektryczne nie emitują spalin, co przyczynie się do czystszego powietrza i redukcji negatywnego wpływu na środowisko.
Jazda taki autem daje poczucie harmonii z naturą i świadomości, że przyczyniamy się do ochrony naszej planety.

Kolejnym aspektem zgodności jazdy elektrykiem z zasadami mindfulness, jest świadomość zużycia energii. Kierowcy mają w tym przypadku możliwość śledzenia i kontrolowania zużycia energii podczas jazdy. To zachęca do bardziej świadomego podejścia do stylu jazdy, takiego jak płynna jazda bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań.

„Enyaq jest wyposażony w szereg nowoczesnych systemów wsparcia kierowcy. Asystent pasa ruchu, czy adaptacyjny tempomat pomagają utrzymać uwagę na drodze i zwiększają bezpieczeństwo podczas podróży.”

– podkreśla Katarzyna.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ ZASADY MINDFULNESS ZA KÓŁKIEM?

Jazda samochodem może być bardzo stresująca, a samopoczucie kierowcy ma ogromny wpływ na jego bezpieczeństwo w trakcie podróży.

Jeśli umysł kierującego jest zatroskany lub zaganiany, trudno jest się skupić na jeździe. Metoda mindfulness jest prosta, nie wymaga dodatkowego sprzętu i można ją praktykować podczas codziennych dojazdów do pracy, czy na zakupy.

Głównym celem mindfulness jest nauczenie mózgu pełnej koncentracji na jednym zadaniu. Dzięki temu stymulujemy układ nerwowy w taki sposób, że zwiększa się wydzielanie serotoniny i endorfiny – substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przed rozpoczęciem podróży warto zadbać o prawidłowe ustawienie fotela, co wpływa zarówno na nasze bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

Warto uporządkować wnętrze samochodu, usunąć zbędne przedmioty, które mogą nas rozpraszać.

Ważną rolę odgrywa kontrola oddechu: skoncentrowanie się na przepływie powietrza przez nozdrza pomaga być obecnym tu i teraz.

CIEKAWOSTKA:

Ćwiczenia oddechowe w samochodzie mogą być korzystniejsze dla zdrowia niż te wykonywane na zewnątrz (szczególnie, gdy mieszkasz w mieście). Czysta klimatyzacja i układ wentylacyjny wyposażony w odpowiedni filtr powietrza gwarantują brak zanieczyszczeń we wnętrzu kabiny.

Wyozonowane wnętrze auta jest wolne od pleśni, grzybów i chorobotwórczych drobnoustrojów.

Škoda Enyaq na straży uważności

Prowadzenie samochodu zgodnie z techniką mindfulness pozwala na wyeliminowanie niebezpiecznego czynnika: rozproszonej uwagi.

Gdy jesteśmy skoncentrowani, potrafimy przewidzieć rozwój sytuacji na drodze, np zaczynamy hamować z wyprzedzeniem.

Mindfulness w Škodzie w 9 krokach:

 1. Przed wejściem do samochodu zastanów się nad swoim stanem emocjonalnym i stopniem zmęczenia, aby lepiej dostosować się do jazdy.
 2. Usiądź wygodnie za kierownicą i wykonaj kilka głębokich oddechów, koncentrując się na powietrzu, które wpływa przez twoje nozdrza.
 3. Upewnij się, że siedzisz wygodnie, ręce dobrze leżą na kierownicy, a plecy są dobrze podparte.
 4. Jeśli zaczynasz myśleć o czymś niezwiązanym z jazdą lub czujesz pokusę spojrzenia na telefon, świadomie skieruj swoją uwagę na drogę oraz na widoki i dźwięki za oknem.
 5. Próbuj reagować życzliwie na innych kierowców, co pozwoli ci na przyjemniejszą i bezpieczniejszą podróż.
 6. Wykorzystaj czerwone światło lub zator na drodze jako krótką przerwę, podczas której możesz skoncentrować się na oddechu i być świadomy bieżącego momentu.
 7. Gdy dotrzesz do celu podróży, pozwól sobie na chwilę ciszy przed opuszczeniem samochodu. Skup się na swoim ciele i zastanów się, jak podróż wpłynęła na twoje samopoczucie.
 8. Zastanów się, czy podróż sprawiła ci przyjemność czy wywołała stres. Czy na podstawie tego doświadczenia zmieniłbyś coś w swoim sposobie jazdy?
 9. Okaż sobie trochę wdzięczności za bezpieczne dotarcie do celu podróży.

Chcesz spróbować, jak prowadzi się elektryczna Škoda Enyaq? Zaplanuj swoją jazdę testową i trenuj uważność!

P.S.
Zdjęcia plenerowe wykonaliśmy nad jeziorem Dębowa w gminie Reńska Wieś. Prawda, że pięknie?

  Uzupełnij formularz kontaktowy i umów się na jazdę próbną!

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. .

  Poznaj inne modele Škody prezentowane przez specjalistów z grupy LELLEK:

  Pokaż porównanie (1/3)

  PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

  W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

  Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

  OBSERWUJ SAMOCHÓD

  Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

  UDOSTĘPNIANIE

  Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

  1. Współadministratorami danych osobowych są:

  1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
  2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
  3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
  4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
  5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

  1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

  2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

  3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

  2. przygotowania oferty;

  3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

  4. realizacji usług,

  5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

  1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

  1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

  2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

  3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

  1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

  2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

  3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

  4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

  5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

  6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

  Cześć,w czym mogę Ci pomóc?