Newsy

Jak jeździć zimą?

23 grudnia, 2022 · 3 min czytania

Poznaj najważniejsze zasady.

Umów auto na serwis Części i akcesoria
Części i akcesoria
Strona główna - Newsy - Jak jeździć zimą? Najważniejsze zasady.

Nie daj się zaskoczyć zimie.

Jest to szczególny czas w roku, w którym konieczna jest duża ostrożność oraz spokój na drodze.
Poniżej znajdziesz kilka porad, jak jeździć zimą.

Oprócz tego dowiesz się, w jaki sposób przygotować samochód do zimy oraz jakie akcesoria warto mieć przy sobie w samochodzie.
Zima może zaskoczyć drogowców, ale nigdy Ciebie!

CUPRA Lellek Gliwice

OPONY
  • Odpowiednie opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Dobrze dobrane ogumienie  Zwiększa stabilność i zapewnia maksymalną przyczepność. Jest to możliwe dzięki połączeniu odpowiedniego materiału i bieżnika. Opony to jednak nie wszystko, pamiętaj też o dopasowaniu stylu jazdy do warunków jakie spotkają Cię na drodze.
  • Jeśli nie jesteś pewna / pewny w jakim stanie są Twoje opony? Nie wstydź się tego.  To Twoje bezpieczeństwo. Umów się na diagnostykę w serwisie przed zimowymi podróżami.
  • Na samej oponie znajdziesz informacje o dacie produkcji. To bardzo ważna informacja. Obecnie uznaje się, że opona może tracić swoje właściwości po 4 latach.

CUPRA Lellek Gliwice

AKCESORIA, czyli co warto mieć w aucie zimą.
  • Skrobaczka i zmiotka
  • Płyn do odmrażania / spray do odmrażania zamków.
  • kable rozruchowe.
  • łańcuchy, jeśli wybieramy się w górzyste tereny.
  • gumowe dywaniki w środku auta – łatwiej wysuszyć i pozbyć się wilgoci ze środka samochodu.

CUPRA Lellek Gliwice

Styl jazdy odpowiedni do warunków:

Zasada nr 1: Jedź płynnie

Przede wszystkim unikaj gwałtownych ruchów kierownicą. Kluczem do bezpiecznej jazdy po śniegu jest ostrożne sterowanie kierownicą, pedałem gazu oraz hamulca. Czemu? Gwałtowne ruchy za pomocą elementów sterujących mogą doprowadzić do utraty przyczepności.

Zasada nr 2: Przewiduj

 Zasada ograniczonego zaufania. Kojarzycie? W zimie sprawdza się doskonale, przede wszystkim w momencie kiedy mamy trudne warunki na drodze, a do tego ciemność ogranicza widoczność. Im więcej śniegu na drodze, im bardziej ślisko, tym bardziej powinieneś skupić się na tym, co dalej, przewidywać ruch innych uczestników czy pieszych. Tak, staraj się myśleć za nich. Bądź krok przed nimi.

Zasada nr 3: Nie panikuj!

Nie raz i nie dwa znajdziesz się w sytuacji, kiedy Twoje auto będzie próbowało „podążać własną drogą”.  Poślizgi, nawet duże, można opanować i w krótkim czasie przywrócić pełną kontrolę nad samochodem. Przede wszystkim nie panikuj i nie wciskaj gwałtownie hamulców.

Jeśli przyczepność stracą przednie koła, samochód skręca po szerszym łuku, ujmij gaz. Wówczas przednie opony powinny odzyskać przyczepność. W przypadku poślizgu tylnego koła, gdy auto zaczyna się obracać, szybko obróć kierownicę w tym samym kierunku, w którym ślizga się tył i dodatkowo ujmij gazu. Bez względu na rodzaj poślizgu, którego doświadczasz, upewnij się, że masz ustawione koła w kierunku, w którym chcesz jechać. Staraj się nie używać hamulców.

Zasada nr 4: Powoli ruszaj z miejsca

Jeśli znajdziesz się w miejscu, gdzie ilość śniegu jest spora – ruszaj z delikatną ilością gazu. Większa ilość dodawanego gazu spowoduje tylko „zakopywanie się” samochodu. Czasami warto na kilka razy – nawet metodą przód i tył – delikatnie próbować wyjechać z największych zasp. A jeśli pojawia się lód – warto podłożyć pod koła gumowe dywaniki z samochodu, aby złapać przyczepność w najbardziej skutych lodem miejscach.

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

Porozmawiamy
na żywo?