Newsy

Wymiana akumulatora

28 października, 2022 · 3 min czytania

Najważniejsze kwestie.

Strona główna - Newsy - Wymiana akumulatora – najważniejsze kwestie

Wymiana akumulatora. Jak, kiedy, który wybrać?

To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie jeśli pojawia się problem z akumulatorem w samochodzie. Szczególnie jesienią i zimą...

Jak działa akumulator?

Pierwszym pojazdem elektrycznym zasilanym przez akumulator był trójkołowiec wymyślony przez Francuza, Gustava Trouve’a w XIX wieku (1881 r.).

Akumulator w samochodzie to złożone urządzenie. Działa w taki sposób, że energię elektryczną z alternatora zamienia w energię chemiczną przechowując ją. Następnie energię chemiczną zamienia na elektryczną i właśnie wtedy oddaje ją do instalacji elektrycznej samochodu.

To tylko oczywiście podstawa. Najważniejsza jednak informacja to ta, że energia elektryczna akumulatora zużywana jest w czasie postoju pojazdu, rozruchu silnika czy użytkowania urządzeń elektrycznych w samochodzie podczas jazdy. Akumulator jest uzupełniany przez alternator, a procesy zużywania i uzupełniania energii elektrycznej są okresowo powtarzane.

Pogoda, a akumulator

Jeżeli w samochodzie mamy dużo odbiorników energii elektrycznej (a teraz, przy rozbudowanej elektronice w nowszych samochodach to norma), tym pojemność akumulatora powinna być większa.

Zarówno producenci samochodów jak i wykfalifikowani mechanicy dokładnie potrafią wskazać jaki akumulator musi być zamontowany w naszym samochodzie.

Rola akumulatora jest szczególnie znana osobom, które w zimny poranek nie mogły odpalić silnika.

Niższe temperatury, występujące w naszej szerokości geograficznej szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną, nie sprzyjają parametrom akumulatora. Sprawny akumulator mający w temperaturze 25°C 100% pojemności elektrycznej, w temperaturze 0°C będzie miał 80%. Natomiast przy bardzo niskich temperaturach, np. – 25°C, tylko 60%.

Jeżeli akumulator jest już częściowo rozładowany, to przy niskich temperaturach jego pojemność elektryczna będzie jeszcze mniejsza.

Dokładnie dlatego tak ważne jest dbanie o to urządzenie i sprawdzanie aktualnej pojemności akumulatora podczas każdego przeglądu.

W Autoryzowanych Stacjach Obsługi, punkt sprawdzenia akumulatora jest zawsze obligatoryjny, niezależnie od pory roku i panujących za oknem warunków atmosferycznych.

Samodzielna wymiana

Czy można wymienić akumulator samodzielnie? Oczywiście!

Dobrą poradę przegotował Auto Świat na swoim blogu. Zachęcamy do sprawdzenia:

*W celu skorzystania z darmowego Assistance, należy sprawdzić czy samochód kwalifikuje się do Gwarancji Mobilności, dzwoniąc na wyżej wskazaną infolinię.

Zaufaj fachowcom

W serwisach Grupy LELLEK:

 • Porsche,
 • Audi,
 • Volkswagen,
 • ŠKODA,
 • SEAT,
 • CUPRA,

w lokalizacjach Opole, Gliwice, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Sopot, Tarnowskie Góry, pracują wyłącznie wykfalifikowani mechanicy, którzy pomogą rozwiązać każdą sytuację związana z unieruchomieniem samochodu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Mistrz zmiany uczy młodsze pokolenie.

Skontaktuj się z naszymi Specjalistami, umawiając się na wizytę serwisową za pomocą formularza kontaktowego lub formularza online:

  Formularz kontaktowy

  Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 godzin roboczych.

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.
  Pokaż porównanie (1/3)

  PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

  W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

  Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

  UDOSTĘPNIANIE

  Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

  Porozmawiamy
  na żywo?