Newsy

Wymiana akumulatora

Najważniejsze kwestie.

Błażej Jarząb

28 października, 2022 · 3 min czytania

Strona główna - Newsy - Wymiana akumulatora – najważniejsze kwestie

Wymiana akumulatora. Jak, kiedy, który wybrać?

To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie jeśli pojawia się problem z akumulatorem w samochodzie. Szczególnie jesienią i zimą...

Jak działa akumulator?

Pierwszym pojazdem elektrycznym zasilanym przez akumulator był trójkołowiec wymyślony przez Francuza, Gustava Trouve’a w XIX wieku (1881 r.).

Akumulator w samochodzie to złożone urządzenie. Działa w taki sposób, że energię elektryczną z alternatora zamienia w energię chemiczną przechowując ją. Następnie energię chemiczną zamienia na elektryczną i właśnie wtedy oddaje ją do instalacji elektrycznej samochodu.

To tylko oczywiście podstawa. Najważniejsza jednak informacja to ta, że energia elektryczna akumulatora zużywana jest w czasie postoju pojazdu, rozruchu silnika czy użytkowania urządzeń elektrycznych w samochodzie podczas jazdy. Akumulator jest uzupełniany przez alternator, a procesy zużywania i uzupełniania energii elektrycznej są okresowo powtarzane.

Pogoda, a akumulator

Jeżeli w samochodzie mamy dużo odbiorników energii elektrycznej (a teraz, przy rozbudowanej elektronice w nowszych samochodach to norma), tym pojemność akumulatora powinna być większa.

Zarówno producenci samochodów jak i wykfalifikowani mechanicy dokładnie potrafią wskazać jaki akumulator musi być zamontowany w naszym samochodzie.

Rola akumulatora jest szczególnie znana osobom, które w zimny poranek nie mogły odpalić silnika.

Niższe temperatury, występujące w naszej szerokości geograficznej szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną, nie sprzyjają parametrom akumulatora. Sprawny akumulator mający w temperaturze 25°C 100% pojemności elektrycznej, w temperaturze 0°C będzie miał 80%. Natomiast przy bardzo niskich temperaturach, np. – 25°C, tylko 60%.

Jeżeli akumulator jest już częściowo rozładowany, to przy niskich temperaturach jego pojemność elektryczna będzie jeszcze mniejsza.

Dokładnie dlatego tak ważne jest dbanie o to urządzenie i sprawdzanie aktualnej pojemności akumulatora podczas każdego przeglądu.

W Autoryzowanych Stacjach Obsługi, punkt sprawdzenia akumulatora jest zawsze obligatoryjny, niezależnie od pory roku i panujących za oknem warunków atmosferycznych.

Samodzielna wymiana

Czy można wymienić akumulator samodzielnie? Oczywiście!

Dobrą poradę przegotował Auto Świat na swoim blogu. Zachęcamy do sprawdzenia:

*W celu skorzystania z darmowego Assistance, należy sprawdzić czy samochód kwalifikuje się do Gwarancji Mobilności, dzwoniąc na wyżej wskazaną infolinię.

Zaufaj fachowcom

W serwisach Grupy LELLEK:

 • Porsche,
 • Audi,
 • Volkswagen,
 • ŠKODA,
 • SEAT,
 • CUPRA,

w lokalizacjach Opole, Gliwice, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Sopot, Tarnowskie Góry, pracują wyłącznie wykfalifikowani mechanicy, którzy pomogą rozwiązać każdą sytuację związana z unieruchomieniem samochodu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Mistrz zmiany uczy młodsze pokolenie.

Skontaktuj się z naszymi Specjalistami, umawiając się na wizytę serwisową za pomocą formularza kontaktowego lub formularza online:

  Formularz kontaktowy

  Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 godzin roboczych.

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

  Pokaż porównanie (1/3)

  PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

  W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

  Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

  OBSERWUJ SAMOCHÓD

  Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

  UDOSTĘPNIANIE

  Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

  1. Współadministratorami danych osobowych są:

  1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
  2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
  3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
  4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
  5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

  1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

  2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

  3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

  2. przygotowania oferty;

  3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

  4. realizacji usług,

  5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

  1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

  1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

  2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

  3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

  1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

  2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

  3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

  4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

  5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

  6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

  Porozmawiamy
  na żywo?