Newsy

JAK SAMOCHODY AUDI DBAJĄ O NASZE BEZPIECZEŃSTWO?

28 czerwca, 2022 · 3 min czytania

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Newsy - Systemy Audi wspierające kierowcę

Ruch na drogach zwiększa się z każdym miesiącem, stając się dla kierowców coraz bardziej wymagający.

Z pomocą przychodzą systemy, które wyjątkowo dbają o nasze bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

W samochodach Audi do systemów asystujących należą m.in.:

  • asystent jazdy w korku,
  • asystent omijania przeszkody,
  • asystent ruchu poprzecznego z tyłu,
  • asystent Jazdy Nocnej.

Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom.

Asystent jazdy w korku

Przy prędkości w przedziale od 0 do około 65 km/h częściowo automatyzuje kierowanie pojazdem, m.in. w wolno poruszającym się ruchu, w korkach. System sczytuje oznaczenie pasów, a także inne pojazdy- na pasie kierowcy i sąsiednich pasach. Ten asystent pomaga kierowcy w korkach podczas kierowania, przyspieszania i hamowania. Asystent zbiera informacje z otoczenia i wyznacza wirtualną ścieżkę jazdy i prowadzenia pojazdu w jej obrębie. Po przekroczenie prędkości 65 km/h Audi active lane assist pomaga kierowcy w utrzymaniu pojazdu na swoim pasie.

Asystent jazdy w korku.

Asystent omijania przeszkody

Sprawdza się przy pokonywaniu przeszkody w krytycznych sytuacjach. W tym celu zbiera dane z czujnika radarowego i przedniej kamery. Aby uniknąć kolizji, wysyła ostrzeżenie. Przy aktywnej reakcji kierowcy asystent unikania kolizji pomaga dodatkowo poprzez selektywne spowolnienie kół i zastosowanie niewielkiej regulacji w układzie kierowniczym podczas korygowania kąta skrętu. Asystent ten zakłada, że kierowca aktywnie manewruje w trakcie niebezpiecznej sytuacji i działa w przedziale prędkości od około 30 do 150 km/h.

Asystent ruchu poprzecznego z tyłu

Aktywuje się podczas manewru cofania, przy prędkości do 10 km/h i ostrzega przed możliwą kolizją z pojazdem nadjeżdżającym w ruchu poprzecznym z tyłu. W trakcie opuszczania miejsca parkingowego, system, w swoich granicach, monitoruje otoczenie (zarówno za, jak i obok pojazdu) używając zestawu czujników radarowych. Następnie informuje kierowcę wizualnie, a w razie potrzeby (w sytuacji uznanej za szczególnie krytyczną), ostrzega również kierowcę za pomocą systemu akustycznego i udziału hamulca.

Asystent ruchu poprzecznego z tyłu.

System Night Vision

Kolejnym rozwiązaniem doskonale wspierającym kierowcę jest System Night Vision, czyli kamera termowizyjna. Asystent Jazdy Nocnej, wyposażony w kamerę działającą na podczerwień, dostrzega wszystkie obiekty o temperaturze wyższej niż otoczenie. Dzięki temu widzimy na ekranie ludzi i zwierzęta oznaczonych na żółto. Ta bardzo czytelna informacja pozwala kierowcy na wcześniejszą i bezpieczną reakcję.  W sytuacjach uznanych przez system za krytyczny obiekty zostają oznaczone kolorem czerwonym, a system awaryjnego hamowania wraz ze światłami awaryjnymi zostaje uruchomiony automatycznie. Wszystko to, by zminimalizować skutki potencjalnej kolizji.

System Night Vision

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

Porozmawiamy
na żywo?