Newsy

Jazda autonomiczna

Odległa przyszłość czy teraźniejszość?

Błażej Jarząb

28 czerwca, 2022 · 2 min czytania

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Newsy - Jazda autonomiczna

Jazda autonomiczna: odległa przyszłość czy teraźniejszość?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest łatwa.

Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest łatwa. Przepisy prawne w większości państw na świecie, nie pozwalają jeszcze na prowadzenie samochodu bez udziału kierowcy.  Nie oznacza to jednak, że samochody mające takie możliwości nie jeżdżą po naszych drogach.

Doskonałym przykładem jest Audi A8, które już dziś spełnia wymogi poziomu trzeciego w pięciostopniowej skali jazdy autonomicznej. Co to dokładnie oznacza? Komputer może przejąć kontrole nad samochodem w czasie jazdy po autostradzie (kontroluje kierunek jazdy, odległość od poprzedzających pojazdów, odpowiada za tor ruchu, przyspieszenie i kierowanie) oraz w prostych sytuacjach drogowych w mieście. Kierowca musi przejąć kontrole nad pojazdem w trudnych bądź skomplikowanych sytuacjach drogowych w ruchu miejskim.

Czym charakteryzują się poszczególne poziomy jazdy autonomicznej?

  • Poziom 0 oznacza pełną kontrolę kierowcy nad samochodem, brak jakichkolwiek funkcji automatyzacji jazdy.
  • Poziom 1 to obecność najbardziej podstawowych systemów asystujących (takich jak aktywny tempomat czy asystent utrzymania pasa ruchu). Działać może jednocześnie jeden asystent a samochodem steruje kierowca.
  • Poziom 2 charakteryzuje się częściową automatyzacją, np. w postaci systemu automatycznego parkowania czy jazdy w korku. Samochód zaczyna wykonywać pewne manewry za kierowcę, ale nadal potrzebna jest uwaga i skupienie kierowcy.
  • Poziom 3 to automatyzacja warunkowa. W ściśle określonych warunkach (przede wszystkim szeroka i dobrze oznakowana droga) samochód może jechać sam. Teoretycznie, np. na autostradzie, samochód poradzi sobie bez udziału kierowcy.
  • Poziom 4 oznacza wysoką automatyzację i możliwość przemieszczania się pojazdu bez udziału kierowcy. Wyjątkiem są trudne warunki na drodze (np. zimowe).
  • Poziom 5 to pełna automatyzacja. Kierowca musi jedynie wprowadzić cel podróży.

Obserwowane w ostatnich dwóch latach przyspieszenie w rozwoju elektromobilności, współpraca kolejnych koncernów, a także prace nad legislacją i rozwojem infrastruktury w wielu krajach pozwalają oczekiwać, że już wkrótce prywatni użytkownicy będą mogli użytkować autonomiczne samochody.  Koncern Volkswagen szacuje, że będzie to rok 2030. Wygląda na to, że na naszych oczach dokona się kolejna (r)ewolucja w motoryzacji.

Kroki milowe w rozwoju jazdy autonomicznej.

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?