Newsy

Samochód elektryczny zimą

Jak zadbać o jego wydajność

Anna Rospond-Czarnecka

14 listopada, 2022 · 4 min czytania

Strona główna - Newsy - Samochód elektryczny zimą – jak zadbać o jego wydajność

Samochód elektryczny w zimie

Jak efektywnie użytkować samochód elektryczny w zimie?
Jakie wyzwania czekają na kierowcę „elektryka” w chłodnej części roku?
Przeczytaj nasz mini poradnik.

Temat numer jeden – zasięg. Czy jest się czego obawiać?

Auta elektryczne to w Polsce nadal „świeży” temat, jednak charakterystycznych zielonych tablic rejestracyjnych na drogach stale przybywa.

Właściciele samochodów elektrycznych to dynamicznie powiększająca się grupa. Znajduje się w niej wielu użytkowników, którzy pierwszy sezon zimowy mają jeszcze przed sobą.

Wiemy o co zazwyczaj pytają nasi klienci zainteresowani zakupem samochodu elektrycznego.

Do najczęściej pojawiających się pytań należy to o zasięg „elektryków” zimą. Czy prawdą jest, że ujemne temperatury mają na niego znaczny wpływ?

Odpowiadamy: to zależy …

Doświadczenia kierowców

Badania przeprowadzone przez EV Klub Polska we współpracy z marką Volkswagen i InsightOut  przeprowadzone wśród tych, którzy są właścicielami auta elektrycznego więcej niż jeden sezon pokazują, że nie zmieniają oni swoich przyzwyczajeń za kierownicą w zależności od pory roku. Tym samym grupa badanych potwierdza, że zima nie wpływa znacząco na codzienne korzystanie z BEV.

Większość użytkowników aut z napędem elektrycznym, nie czuje potrzeby drastycznej zamiany swoich nawyków za kierownicą ze względu na porę roku. Zimą korzystają oni z auta tak samo często, jak latem.

Ważne jednak, że efektywnego użytkowania samochodu elektrycznego można i warto się nauczyć. Podobnie jak auta z napędem spalinowym, BEV ma swoje charakterystyczne wymagania podyktowane warunkami atmosferycznymi.

Temperatura a zasięgi

Temperatura powietrza może wpływać na zasięg. Gdy spada ona poniżej zera, możemy liczyć się z niewielkim spadkiem zasięgu. Problemem jest jednak nie tyle zmniejszenie się pojemności akumulatorów, co energia potrzebna do zaspokojenia innych potrzeb.

W samochodach elektrycznych nie ma naturalnego ciepła, jako ubocznego efektu pracy silnika.  W samochodach spalinowych to ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania, zazwyczaj jest go nadmiar. W samochodach elektrycznych nie mamy z tym do czynienia.

Pewna część energii wykorzystywana jest jest zatem m.in. do podgrzania wymrożonych ogniw elektrycznych, a zdecydowana większość konsumowana jest przez układ wentylacji kabiny, który robi wszystko by uzyskać i utrzymać we wnętrzu komfortową dla kierowcy i pasażerów temperaturę.

Zatem jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy o poranku, po mroźnej nocy mamy zamiar odpalić auto i od razu ruszyć nim w trasę, warto, w miarę możliwości, zaplanować inny scenariusz:

wstępnie pozwolić autu podłączonemu do sieci ogrzać się (proces ten można z góry cyklicznie zaprogramować) a następnie ruszyć w drogę.

Dzięki temu energia potrzebna do „przygotowania” samochodu będzie na bieżąco uzupełniana z sieci elektrycznej.

Co jeszcze wpływa na zasięg elektryków?

Odpowiedz jest prosta: to, co w przypadku samochodów spalinowych zwiększa zużycie paliwa:

  • warunki atmosferyczne – wystarczy mocny przedni wiatr, śnieg zalegający drogę, a zużycie energii już wyraźnie wzrośnie
  • wpływ niskich temperatur na ciśnienie w oponach –utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach wpływa na ograniczenie zużycia paliwa w samochodach spalinowych jak również zużycie energii w samochodach elektrycznych. Zimą, przy niskich temperaturach, ciśnienie w oponach nieznacznie spada w sposób naturalny. Nieznacznie, ale wystarczająco, aby po zsumowaniu z pozostałymi czynnikami złożyć się na spore ograniczenie zasięgu;
  • styl jazdy – dynamiczna jazda zużywa o wiele więcej prądu, niż jazda ekonomiczna. Ten czynnik działa tak samo zimą, jak i latem, ale zimą jego wpływ jest szczególnie mocno zauważalny.
Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?