14 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z wypaleniem Zawodowym
W Polsce, aż 62% osób doświadczyło objawów tego syndromu, co stawia nasz kraj na 3 miejscu w Europie.
Definicja wypalenia zawodowego
Polaków odczuwa objawy wypalenia zawodowego (badanie UCE Research i Syno Poland)
Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub uczuciowego. Dla pracownika oznacza utratę motywacji do działania, obniżenie efektywności oraz brak satysfakcji z wykonywanej pracy.
Objawy wypalenia zawodowego wg WHO:
- Poczucie wycieńczenia lub wyczerpania
- Negatywne uczucia lub cynizm wobec swojej pracy, zwiększony dystans do własnej pracy w porównaniu z okresem wcześniejszym
- Zmniejszona wydajność zawodowa
Bądź uważny na siebie i innych
Długofalowy stres to prosta droga do wypalenia zawodowego. Stres, zmęczenie, wyczerpanie i wypalenie tak zazwyczaj wyglądają poszczególne fazy, a każda z nich charakteryzuje się określonymi objawami.
Stres jest jednym z czynników, który zaburza nasz dobrostan w pracy i ma ogromny wpływ na sferę psychiczną, fizyczną oraz emocjonalną. Deloitte wyróżnia 3 główne czynniki, które wpływają negatywnie na nasz dobrostan w miejscu pracy: brak wsparcia liderów i współpracowników, trudne terminy realizacji zadań, ciągły natłok pracy, częste pracowanie powyżej ustalonego wymiaru pracy.
Co w takim razie możemy zrobić? Bardzo ważna jest świadomości tego, jak się czujemy i co na to wpływa. Wypalenie zawodowe – jeśli się go „nie karmi” może być jedynie przejściowym stanem, który szybko minie. Jeśli poczujemy, że nasz stan się pogarsza, warto szybko zadziałać! Reagowanie podczas pierwszych objawów może całkowicie zmienić bieg wydarzeń. Jako liderzy, kierownicy, pracownicy i współpracownicy możemy zrobić bardzo dużo dla siebie i swoich kolegów w miejscu pracy:
- bądź uważny na siebie i innych – jeśli widzisz, ze komuś jest trudniej, od dłuższego czasu na jego tworzy brakuje uśmiechu, często się irytuje lub popełnia błędy, zapytaj czy wszystko w porządku lub jak możesz pomóc?
- naucz się odpoczywać – aby uniknąć wypalenia zawodowego, należy nauczyć się rozgraniczać czas prywatny od zawodowego. Relaks, regeneracja po pracy to coś, co każdemu jest potrzebne. Wyłączenie telefonu i laptopa po godzinach pracy to pierwszy krok do redukcji stresu, relaksu i odpoczynku.
- zadbaj o różnorodność zadań – często monotonność obowiązków, mechaniczność pracy, każdy dzień wyglądający tak samo sprawia, że może być nam trudniej w pracy. Warto zadbać o to, by nasze zadania różniły się od siebie i angażowały różne nasze umiejętności. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie urozmaicić swojego dnia pracy, porozmawiaj o tym z przełożonym,
- podziel się swoimi odczuciami z innymi – przyjaciele lub rodzina z pewnością chętnie wysłuchają tego, co masz do powiedzenia. Poproś o radę – inny punkt widzenia często potrafi rozjaśnić nam nieco sytuację lub zmotywować do działania.
- skonsultuj się z psychologiem lub terapeutą – to rozwiązanie może wydawać się daleko idącym, ale w gruncie rzeczy nie jest nadzwyczajne. Wiele osób, które cierpią z powodu wypalenia zawodowego, korzysta z konsultacji psychologicznych. Zazwyczaj okazują się one bardzo pomocne.
Jak dbać o dobrostan pracowników?
Wellbeing to nowe pojęcie, ale dotyka sfer i problemów znanych już od dawna. Większa świadomość pracowników i pracodawców, nowe problemy wynikające z rozwoju technologicznego i codzienne wyzwania, sprawiają, że szukamy nowych rozwiązań. Stawiamy sobie za cel większą dbałość o naszych ludzi! Koncentracja na samopoczuciu pracownika przynosi korzyść wszystkim – samemu pracownikowi, zespołowi, który lepiej pracuje, jak i firmie, która może sprawie i bez przeszkód realizować swoje cele.
W Grupie LELLEK już od dawna wiemy, jak ważna jest komunikacja, budowanie pozytywnych relacji i wspólne spotkania. Stawiamy na działania, które redukują stres i wzmacniają zespół i budują pozytywną atmosferę:
- działowe i między działowe wyjazdy integracyjne. Spotkania integracyjne w działach, wspólne górskie wyprawy 🙂 oraz spotkania w towarzystwie rodzin (np. LELLEK DAY i Mikołajki)
- Wyzwanie dla zdrowia edycja 2022, 2023 i 2024, które równocześnie było akcją charytatywną
- Warsztaty z psychodietetyki i indywidualne konsultacje dietetyczne
- Dbamy o work life balance w organizacji (78,41% pracowników odpowiedziało w naszej Ankiecie satysfakcji i doświadczeń pracowników, że firma umożliwia im zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a pracą)
- Edukujemy i zachęcamy do edukacji na temat zdrowia psychicznego poprzez szkolenia, warsztaty i materiały edukacyjne
- oferujemy pakiet Luxmed oraz profilaktyczny przegląd zdrowia, który każdy pracownik może zdrowić raz w roku za darmo
- Organizujemy Mental Health Days, w tym roku również planujemy kolejną edycję w październiku
Przeczytaj o wszystkch naszych inicjatywach!
Dlaczego warto pracować w Grupie LELLEK?