Newsy

Nie tylko klocki i tarcze

Dlaczego należy dbać o jakość i stan płynu hamulcowego?

Błażej Jarząb

16 sierpnia, 2022 · 4 min czytania

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Newsy - Nie tylko klocki i tarcze

Policyjne raporty wykazują, że to właśnie awarie układu hamulcowego doprowadzają do blisko 1/3 wszystkich kolizji drogowych w Polsce.

Wielu kierowców ciągle jednak umniejsza rolę płynu w układzie hamulcowym, zaniedbując jego regularną wymianę. Dlaczego należy o niej bezwzględnie pamiętać?

Do czego służy płyn hamulcowy?

Hamulce w samochodzie działają tak, jak prasa hydrauliczna. Zadaniem płynu hamulcowego jest przekazanie siły z pedału na klocki hamulcowe. Jest to niezwykle istotna rola! W samochodzie mnóstwo jest cieczy, których zadaniem jest utrzymanie sprawności poszczególnych mechanizmów. W przypadku płynu hamulcowego sprawa wygląda inaczej: bez płynu hamowanie nie odbędzie się, a w przypadku zużytego płynu – hamowanie będzie nieefektywne.

Jakie cechy nosi płyn, który będzie w stanie wywiązać się ze swojej funkcji? Cechy są trzy – wszystkie równie ważne:

  • musi on charakteryzować się małą kurczliwością,
  • stopień jego lepkości powinien być wyrównany w każdej temperaturze,
  • temperatura jego wrzenia musi być wysoka (kiedy hamujemy, temperatura w układzie wzrasta, a rozcieńczony płyn zaczyna się gotować).

płyn hamulcowy cechy

CIEKAWOSTKA

Układ hamulcowy w ruchu drogowym rozgrzewa się najbardziej podczas jazdy w korku lub na stale wciśniętym pedale hamulca.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Często słyszymy to pytanie, a odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli chcemy, by układ hamulcowy auta był sprawny, powinniśmy wymieniać płyn co 2 lata lub co 40-50 tysięcy przejechanych kilometrów.

droga hamowania płyn hamulcowy

Im dłużej z tym zwlekamy, tym większe ryzyko, że w płyn „naciągnie” wodę.  Mimo, że układ hamulcowy może wydawać się szczelnie zamknięty, płyn jest substancją tak silnie higroskopijną, że wystarczy niewielka szczelina i dostęp powietrza, by zaczął pobierać z otoczenia wilgoć.

Dalszy scenariusz bywa w takich przypadkach dramatyczny. Płyn hamulcowy nagrzewa się w trakcie hamowania, wypełniająca go ciecz zaczyna wrzeć, zamienia się w gaz i w tej formie nie przenosi impulsu z pedału na tłoki (a dalej – na klocki hamulcowe). To wtedy hamulec działa ze znacznie mniejszą siłą, a nawet całkowicie odmawia posłuszeństwa. Regularna wymiana płynu pozwala skutecznie uniknąć takiej sytuacji.

Jaki płyn hamulcowy wybrać?

 

Płyny zalecane przez producentów konkretnych marek, to substancje poddawane odpowiednim testom i spełniające najwyższe standardy jakości. Ich charakterystyka jest dopasowana do potrzeb konkretnego układu.

Płyny – ze względu na skład – klasyfikowane są przez amerykański Department of Transportation (DOT). Najtańsze dostępne na polskim rynku płyny, to te oznaczone kategorią DOT-3. To waśnie one, jak i kolejne: DOT-4 i DOT 5.1 opierają swoje działanie na glikolu. Płyny z kategorii DOT-5 mają natomiast w swoim składzie silikon.

Osobna kategoria płynów, to te posiadające w składzie olej mineralny – mają przewagę nad płynami opierającymi swoje działanie na glikolu, bo nie pochłaniają wody. Są jednak od nich znacznie droższe, a skutkiem ubocznym ich stosowania może być korozja przewodów hamulcowych. Dzieję się tak dlatego, że płyny hamulcowe, które wchłaniają wilgoć, chronią przed osadzaniem się jej na metalowych elementach układu hamulcowego.

Jaki płyn jest najlepszy? Zdania są podzielone. Pewne jest jednak to, że nie wolno zapominać o jego regularnej wymianie. To stosunkowo niewielki wydatek, który może uchronić kierowcę i pasażerów przed poważnym niebezpieczeństwem.

Płyn hamulcowy – najważniejsze informacje:

kiedy wymienić płyn hamulcowy

  • w samochodach grupy Volkswagen zaleca się wymianę płynu hamulcowego pierwszy raz po 3 latach od zakupu pojazdu, następnie regularnie co dwa lata
  • płyn hamulcowy wchłania wilgoć (jest higroskopijny) – im dłużej nie jest wymieniany, tym więcej ma w sobie wody pobranej z otoczenia. Im więcej wody w płynie, tym niższą ma temperaturę wrzenia,
  • jeśli podczas hamowania płyn się zagotuje (przez nadmierną ilość wody), może dojść do niebezpiecznej sytuacji: hamowanie będzie nieefektywne, bądź zastąpi efekt „hamulca wpadającego w podłogę”,
  • jeśli płyn nie jest wymieniany regularnie – efektywność hamowania może spaść do zera.

Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty.
W serwisach LELLEK wymieniamy płyn hamulcowy w ramach pakietów przeglądów.
Zapytaj o aktualne promocje serwisowe!

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?