NewsyO nas

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Zaopiekuj się sobą!

Ewa Socha

23 lutego, 2023 · 4 min czytania

Strona główna - Newsy - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku.

Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, warto znaleźć chwilę, aby zatrzymać się i zastanowić się nad swoją kondycją mentalną.

Co wiemy o depresji?

Według danych WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Według danych z raportu WHO, w Polsce choruje na nią 1,5 miliona osób, w tym tylko 1 na 3 osoby jest pod opieką specjalisty, w roku 2022 około  61,4% określiło u siebie objawy depresji trwające co najmniej dwa tygodnie. A do 2030 roku depresja będzie skutkować większą liczbą lat życia utraconych z powodu niepełnosprawności niż inne choroby.

Odsetek osób leczących się z powodu depresji jest bardzo mały. Wynika to z braku świadomości, że dręczące nas objawy mogą być wynikiem długotrwałego procesu chorobowego. Utrudnieniem w podjęciu leczenia są również wstyd i stereotypy związane z chorobami psychicznymi oraz utrudniony dostęp do specjalistów.

około 1,5 miliona

osób choruje na depresję w Polsce

61,4%

osób miało objawy depresji trwające dłużej niż dwa tygodnie

6-12 %

tyle wynosi zachorowalność roczna u dorosłych

30-50 %

osób cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne

W depresji nie wystarczy wziąć się w garść…

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, mieszkających w dużych miastach i małych miasteczkach. Kobiet i mężczyzn.  Charakteryzują ją poniższe objawy utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie:

 • uporczywy smutek,
 • brak energii,
 • brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję,
 • problemy ze snem (bezsenność lub ospałość),
 • niepokój,
 • trudności z koncentracją,
 • utrata poczucia własnej wartości,
 • poczucie winy lub beznadziei istnienia,
 • myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze.

Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Wraz z rozwojem choroby do zaburzeń psychicznych dołączają również objawy somatyczne, czyli cielesne. Chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności, takie jak wstanie z łóżka, zrobienie zakupów czy zaopiekowanie się dziećmi.

Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Wystarczy wziąć się w garść, „ogarnąć”, złe samopoczucie jest wynikiem gorszego dnia. Jest to nieprawda. Większość osób cierpiących na depresję, z chęcią wybrałby radosne życie, gdyby miała możliwość wyboru.

Ważne jest to, by wspierać osoby chorujące pozytywnymi tekstami, a unikać moralizatorskiego tonu i kąśliwych uwag. Komunikaty „ogarnij się”, „weź się w garść”, „nie przejmuj się”, „przestań użalać się nad sobą”, „każdy ma lepsze i gorsze momenty” nie wspierają, a jedynie pogłębiają uczucie wstydu.

Warto sobie uświadomić, że depresja jest niezwykle demokratyczną chorobą. Bądźmy więc uważni na osoby, którymi się otaczamy. Może dotyczyć naprawdę każdego z nas.

Jak możemy pomóc?

Dobrą wiadomość jest to, że depresję można skutecznie leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – wyjaśnienie choremu, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego.

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy czują, że ich zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie, by zadbali o siebie. Zaopiekowali się sobą. My prócz rozmowy, uśmiechu i wsparcia przypominamy, że:

 • w ramach naszej oferty Luxmed mamy możliwość skorzystania z łącznie 3 konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych w okresie 12 miesięcy bez skierowania od lekarza internisty. Szczegółowe informacje na stronie Luxmed,
 • jeśli potrzebujesz pilnie pomocy, zachęcamy do skorzystania z infolinii,
 • warto się wspomóc materiałami  dotyczących emocji, medytacji i technik uważności (Emocje, kocham i rozumiem, Don’t hate, meditate).

Czy jesteście zainteresowani materiałami edukacyjnymi na temat zdrowia i zdrowia psychicznego? Jeśli tak, to dajcie nam znać na hr@lellek.com.pl

dzień walki z depresją
Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?