Newsy

Jak dbać o samochód, żeby służył przez lata

Błażej Jarząb

28 czerwca, 2022 · 3 min czytania

Strona główna - Newsy - Jak dbasz tak masz

Kupiłeś samochód marzeń i zastanawiasz się co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się jego dobrą kondycją?

Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby samochód służył nam bezawaryjnie?

W przypadku samochodów powinniśmy działać w myśl zasady – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jeśli chcemy, żeby nasz pojazd został z nami na lata, nie możemy zapominać o kilku ważnych zasadach.

Dbaj o lakier, jak o własną skórę

Karoseria naszego samochodu, mimo iż jest odporna na różne czynniki zewnętrzne, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie z wykorzystaniem dedykowanych kosmetyków pozwoli cieszyć się nienaruszonym lakierem przez długie lata.

Silnik i olej

Tylko regularna wymiana oleju pozwoli zachować zdrowy silnik. Jeśli chcemy uniknąć nagłych awarii czy szybszego zużywania się naszego silnika olej należy wymieniać w odpowiednim momencie. I niestety nie przedstawimy tu złotego środka, limitu kilometrów, ograniczenia czasowego. Wszystko zależne jest od danego modelu, rodzaju silnika oraz stylu jazdy. Na szczęście najczęściej komputer pokładowy alarmuje odpowiednio wcześnie, że ten czas się zbliża i należy przygotować się do wymiany.

Płyny i filtry

Oprócz wspomnianego już oleju, w naszym samochodzie znajduje się kilka innych elementów, o które musimy zadbać. Systematycznej wymianie powinny podlegać m.in. filtry oleju, paliwa oraz powietrza. Pozwoli to na pracę silnika w optymalnych dla niego warunkach. Jeśli idzie o płyny, to olej silnikowy, owszem. Nie możemy jednak zapominać o płynie chłodniczym, hamulcowym, oleju do wspomagania kierownicy, jak również, często pomijanym, oleju skrzyni biegów. Chcąc zachować nasz samochód w dobrej kondycji, do naszych obowiązków należy przede wszystkim kontrola czy poziom płynów jest odpowiedni, jeśli nie, uzupełnienie, a gdy przyjdzie odpowiedni czas, także wymiana. Producenci jasno określają częstotliwość wymiany płynów oraz filtrów, jednak dla naszego bezpieczeństwa i wygody powinniśmy trzymać rękę na pulsie, szczególnie przed dłuższą podróżą.

Opony

Ich wymiana dwa razy do roku nie jest zaskoczeniem, nawet dla laików. Często zapominamy jednak o odpowiednim ciśnieniu, które jest gwarantem bezpiecznej – stanowi o lepszej przyczepności, ale i komfortowej jazdy. Nieodpowiednie ciśnienie czy źle ustawiona zbieżność kół, to także szybsze ścieranie ogumienia, przeciążenia, ściąganie samochodu na boki, a także większe zużycie paliwa.

Nawyki kierowcy – słowo klucz

To w jakim tempie starzeje się Twój samochód w dużej mierze zależy od Ciebie. Regularne wymiany materiałów i części eksploatacyjnych mają ogromny wpływ na kondycję Twojego auta. Jeśli konieczna jest wymiana części, korzystaj z dedykowanych przez producenta lub wybieraj oryginalne części zamienne. Tankuj na sprawdzonych stacjach i unikaj jazdy na tzw. „rezerwie”. Nieprzestrzeganie tej zasady często prowadzi do zatarcia pompy paliwa i rdzewienia baku.

Styl jazdy jest równie ważny dla samochodu, co dla Twojego bezpieczeństwa. Pozwól silnikowi się zagrzać, czyli osiągnąć temperaturę roboczą, nim mocniej przyciśniesz pedał gazu. Podobnie, gdy zbliżasz się ku końcowi swojej podróży, pozwól mu odpocząć. Najprościej rzecz ujmując – na kilka km przed miejscem docelowym postaraj się zmniejszyć obroty silnika i postaw raczej na spokojną jazdę.

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – w myśl tego powiedzenia, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się swoim samochodem i jego dobrą kondycją, koniecznie zarezerwuj sobie czas na

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

OBSERWUJ SAMOCHÓD

Podaj swój e-mail żeby być na bieżąco ze statusem dostępności tego samochodu oraz zmianą ceny.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?