Klimatyzacja - przyjaciel czy wróg?
Podczas upałów większość z nas nie wyobraża sobie podróży bez klimatyzacji. Nie tylko zwiększa ona komfort, ale i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Jednak nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Jak uniknąć takich problemów?
Klimatyzacja jest dziś standardowym wyposażeniem większości pojazdów. Mimo to nie każdy kierowca wie, jak prawidłowo z niej korzystać, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, ból gardła czy pieczenie oczu spowodowane drastycznymi różnicami temperatur.
Wszystko zaczyna się od ustawienia rozsądnej temperatury – zaleca się, aby różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz nie przekraczała 5°C. Zatem, jeśli na zewnątrz jest 31°C, klimatyzacja powinna być ustawiona na nie mniej niż 26°C. Oczywiście indywidualne preferencje, potrzeby i tolerancje mogą się różnić, ale ta wskazówka pomaga zachować bezpieczeństwo i zdrowie.
Pozwól trybowi automatycznemu działać
Najbardziej rozpowszechnioną i poszukiwaną obecnie funkcją jest tzw. automatyczna klimatyzacja, która od lat jest standardem, bez względu czy jeździsz Škodą, Volkswagenem, SEATEM, CUPRĄ czy Audi. W tym przypadku temperatura i podstawowe parametry przepływu powietrza, takie jak prędkość czy rozdział powietrza między poszczególne dmuchawy, są kontrolowane przez inteligentne czujniki.
Najlepiej pozwolić systemowi działać. Ocenia on warunki panujące we wnętrzu i inteligentnie, odpowiednio dostosowuje chłodzenie, uwzględniając nawet takie szczegóły, jak kierunek padania promieni słonecznych – ponieważ jedna strona samochodu nagrzewa się bardziej. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby cieszyć się komfortowym i zdrowym otoczeniem bez konieczności mikromanipulowania ustawieniami.
Zachowaj ostrożność przy ustawieniach ręcznych
Oczywiście, każdy kierowca ma swoje własne preferencje i w niektórych sytuacjach nawet osoby korzystające z automatycznej klimatyzacji mogą zdecydować się na ręczną regulację ustawień. W pojazdach z mechaniczną regulacją klimatyzacji, znalezienie odpowiedniego przepływu powietrza wymaga ręcznej regulacji. Oprócz ustawienia podstawowych parametrów, odpowiednie ukierunkowanie poszczególnych nawiewów może również znacząco wpłynąć na uzyskanie komfortowej temperatury w kabinie.
Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji
- Przewietrz kabinę przed włączeniem klimatyzacji – otwórz na krótko wszystkie drzwi lub opuść szyby, jadąc powoli.
- Ustaw temperaturę nie niższą niż temperatura na zewnątrz o więcej niż 5°C.
- W miarę możliwości korzystaj z ustawień automatycznych. Nie zamykaj nawiewów; skieruj strumień powietrza na okna i górną część kabiny.
- Stopniowo zwiększaj temperaturę w kabinie, zbliżając się do celu, aby uniknąć szoku termicznego przy wysiadaniu.
- Wyłącz klimatyzację na kilka minut przed przyjazdem, aby zmniejszyć wilgotność i zapobiec rozwojowi pleśni.
Nie zapomnij o konserwacji
Jak każda inna część samochodu, układ klimatyzacji wymaga regularnej pielęgnacji. W układzie może gromadzić się wilgoć, co potencjalnie prowadzi do rozwoju pleśni. Możesz zmniejszyć to ryzyko, wyłączając klimatyzację ręcznie na kilka minut przed wyłączeniem silnika – pozwoli to układowi wyschnąć. Używaj również wysokiej jakości filtrów, najlepiej oryginalnych części zamiennych pochodzących od autoryzowanego partnera serwisowego.
I nie zapominaj o sobie: klimatyzacja wysusza powietrze, więc dbaj o nawodnienie. Jeśli zauważysz takie objawy, jak suchość oczu, ból gardła lub sztywność mięśni, może być konieczna zmiana sposobu korzystania z klimatyzacji – lub zasięgnięcie porady lekarza, jeśli objawy nie ustąpią. Wczesne zajęcie się drobnymi problemami może pomóc zapobiec większym problemom w przyszłości.