WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ W SALONACH SAMOCHODOWYCH
Potrafisz wyobrazić sobie, że wchodzisz do salonu samochodowego, ale zamiast wystawowych modeli salon pełen jest gogli VR?
W salonach sprzedaży Lellek nadal możesz oglądać samochody w świecie rzeczywistym. Niemniej jednak nowoczesna technologia nie jest nam obca!
Nasze salony i serwisy
Odwiedź nas
VR – co to jest?
To nowoczesna technologia komputerowa tworząca trójwymiarowy obraz świata stworzonego przez komputer. Aby być obecnym w świecie VR, niezbędne są specjalnie stworzone do tego okulary.
Gogle VR większości na pewno kojarzą się z grami na konsolach i innych urządzeniach służących rozrywce, ale czy wiedziałeś, że wirtualna rzeczywistość ma również zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym?
Świetnym przykładem na to jest Skoda i jej Wirtualne Centrum Rozwoju.
Wirtualne Centrum Rozwoju
To wyjątkowe miejsce pracy ma na celu ułatwić bieżącą poprawę i kontrolę nad nowymi modelami podczas całego procesu ich tworzenia. Takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu. Pozwala programistom, inżynierom i kierownikom zapoznać się z pomysłami w realistyczny sposób.
Wirtualne Centrum Rozwoju składa się ze specjalnie przygotowanych pomieszczeń:
Na pierwszy rzut oka
Pierwsze z nich to duża sala urządzona w minimalistyczny sposób. Znajdują się w niej dwa ekrany 8 k oraz model imitujący prototyp samochodu. Pomieszczenie wyposażone jest w specjalne oświetlenie przypominające dowolne warunki pogodowe. Na tym etapie zapadają decyzje o finalnym kształcie nadwozia. Dzięki wykorzystaniu VR można porównywać ze sobą różne wersje wyposażenia, wykrywać konkretne wady i porównywać ich różne rozwiązania.
Wirtualna Jaskinia
Kolejne pomieszczenie, tak zwana wirtualna jaskinia skupia się na wnętrzu nowo projektowanego pojazdu. Badacze mają możliwość rozsiąść się w fotelach imitujących te samochodowe, a z pomocą gogli VR swobodnie rozglądają się po wnętrzu samochodu. Pozwala to ocenić ergonomie pojazdu, komfort, a nawet widoczność na drogę z miejsca kierowcy. Na tym etapie można również zajrzeć pod maskę samochodu, przyjrzeć się poszczególnym częścią, a także ocenić czy wszystkie niezbędne elementy mogą zostać zamontowane.
Wrażenia z jazdy
Następnym ciekawym zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości jest zbadanie wrażeń z jazdy i bezpieczeństwa kierowcy.
Osoba, poddana takiemu badaniu odbywa symulację jazdy samochodem, podczas której dostaje różne zadania takie jak zmiana temperatury. Gogle, które badają ruch gałek ocznych, są w stanie ocenić jak dużo skupienia wymaga wykonanie konkretnych czynności od kierowcy. Oczywiście badanie ma na celu zmniejszyć odwracanie uwagi do minimum.
VR w motoryzacji – zalety
Wykorzystanie technologii VR w przemyśle motoryzacyjnym pozwala zatrzeć granice między tym, co rzeczywiste a tym, co jest dopiero w fazie planów. Wpływa pozytywnie zarówno na rozwój produktu, jak i oszczędność pieniędzy.
- Czas produkcji samochodu może zostać skrócony nawet o 30% a ilość prototypów zmniejszona o połowę.
- Wszelkie symulacje i testy jak badanie poziomu skupienia sprawiają, że nowe samochody są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.
- Pozytywny wpływ wykorzystania technologii VR jest również zauważalny na etapie wdrażania nowych pracowników. Wirtualny proces szkolenia może zminimalizować wypadki przy pracy.
Poznaj nasze samochody, umów się na RZECZYWISTĄ jazdę próbną!