1 marca obchodzimy Dzień Doceniania
Każdy chce zostać zauważony
Dzień Doceniania przypada w pierwszy piątek marca. W tym roku jest to 1.03.2024. Ten jeden dzień w roku to dobry moment, aby przypomnieć nam coś co jest ważne przez cały rok.
Tak jak w przypadku Walentynek, gdzie celebrowanie tego święta nie oznacza okazywanie czułości i miłości tylko jednego dnia. Tak Dzień Docenienia jest dniem, kiedy utwierdzamy się w przekonaniu, że dbanie o dobrostan pracowników i docenianie ich jest od kilku lat w czołówce najważniejszych artybutów charakteryzujących dobrego pracodawcę. Jeszcze przed pandemią, w roku 2020, w badaniu HRM Institute polscy profesjonaliści stwierdzili, że INSTITUTE Raport SIŁA DOCENIANIA 2022 / 7 docenianie w pracy jest jednym z najważniejszych atrybutów marki pracodawcy (94%), zaraz po dobrej atmosferze (95%).
uważa, że docenianie jest jednym z najważniejszych atrybutów pracodawcy
Z badań Forbes czy Randstad wynika, że pracownicy deklarują odejście z pracy, jeśli nie będą w niej doceniani. Warto dodać dwa fakty: pierwszy, że im młodsze pokolenie pracowników, tym większe oczekiwanie, a wręcz żądanie doceniania i feedbacku w pracy i drugi – mówiący o zjawisku great resignation, kiedy pracownicy rezygnują z pracy z powodu sytuacji post-pandemicznej, braku elastycznych warunków pracy oraz braku doceniania i złej atmosfery w pracy.
Docenianie na co dzień
To najbardziej prosty i naturalny gest – zauważenie w codzienności. Pokazywanie naszego wsparcia i docenienia, w naturalnych warunkach, rozmowach czy sytuacjach. Codzienne docenienie powinno obejmować praktyki i zachowania, w których codziennie lub co kilka dni każdy manager i współpracownik może liczyć pozytywną informację zwrotną. Pochwalenie za zakończenie zadania, ale również za efektywny dzień pracy, za dobry pomysł, za pomoc innemu koledze, za rozwiązanie problemu… pomysły i sposoby zależą głównie od naszej kreatywności i otwartego podejścia.
Takie docenianie często jest niematerialne lub niskobudżetowe, ale ma duży wpływ na poczucie doceniania pracowników w firmie. Im bardziej managerowie i kierownicy przyzwyczajają się do dostrzegania i doceniania codziennych osiągnięć pracowników, tym bardziej staje się to naturalną cechą kultury organizacyjnej firmy. Stworzenie miejsca opartego na kulturze doceniania ma ogromną wagę dla obecnych i przyszłych pracowników.
Proste sposoby na codzienne docenienie
To naprawdę proste! Siłą zwykłych słów czy gestów jest naprawdę ogromna. Sami zobaczcie co warto stosować, aby doceniać się wzajemnie w miejscu pracy i ogólnie doceniać ludzi wokół nas:
- Przybij piątkę, uściśnij dłoń, uśmiechnij się!
- Pamiętaj o “Proszę” i “Dziękuję”
- Wspólny posiłek: śniadanie lub pizza dla zespołu i wspólne spędzenie czasu
- Publikacja pochwały na LinkedIn lub Facebooku z oznaczeniem pracownika
- Pochwalenie pracownika na spotkaniu zespołu
- Jeśli trudno jest Ci powiedzieć – możesz wysłać maila np. naszego Brand Hero Lellusia z pucharem 🙂
- Doceniajmy swoje osiągnięcia prywatne, interesujmy się pasjami współpracowników, zauważajmy ich problemy i radości
- Firmowe wyjazdy i spotkania integracyjne to świetna forma docenienia całego zespołu i wspólne spędzenie czasu
- Premia, voucher, nagroda – to już bardziej materialne formy docenienia. Nie musi to być wysoka premia. Można wyróżnić pracownika biletem do kina czy teatru.