JAK SAMODZIELNIE SPRAWDZIĆ POZIOM OLEJU?
Wszystkie narzędzia niezbędne do samodzielnej kontroli poziomu płynu w silniku masz pod ręką!
Zapoznaj się z poniższą infografiką. Pamiętaj, że najważniejsze, to zachować ostrożność! Świecąca się kontrolka oleju, to powód do zwrócenia uwagi na problem, ale nie reaguj zbyt pochopnie. Spokojnie zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i samodzielnie sprawdź poziom oleju.
Przypominamy, że olej oraz filtry oleju należy regularnie wymieniać.
Dowiedz się więcej o pakietach przeglądów
Poznaj szczegóły
Jak często wymieniać olej?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem należy dokonywać co 30 tysięcy kilometrów nie rzadziej niż co dwa lata (chyba, że kontrolki w samochodzie sygnalizują potrzebę wcześniejszej wymiany). Jeśli posiadasz pakiet przeglądów, ta usługa wymiany oleju zawarta jest w jego zakresie i nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.
Dlaczego silnik „bierze olej”?
Użytkownicy niektórych współczesnych samochodów muszą liczyć się z regularnymi dolewkami oleju silnikowego. Przyczyną są coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ekologii. W związku z tym stosuje się środki smarnych znacznie mniejszej lepkości. Wydłużył się również okresów między zalecanymi wymianami oleju w silniku.
W zamyśle miało to zapewnić kierowcom głównie korzyści:
- mniejsze zużycie paliwa (olej o małej lepkości zmniejsza opór pracy elementów jednostki)
- ograniczenie wydatków na olej (rzadsze przeglądy).
Każdy producent posiada własne określone ilości dopuszczalnego zużycia oleju. Zwykle wynosi ono 0,5 l/1000 km, w niektórych autach 1 l/1000 km, a w sportowych – nawet 1,5 l/1000 km. Dokładną informację na temat swojego auta można znaleźć w instrukcji obsługi.
Jak zabezpieczyć się przed zatarciem silnika?
Producenci olejów silnikowych posiadają w swojej ofercie poręczne pojemniki o niższej gramaturze. Litrową butelkę oleju można zawsze wozić ze sobą. W przypadku zapalenia się kontrolki oleju (która z dużym prawdopodobieństwem oznacza niedobór tego płynu), problem można łatwo rozwiązać, poprzez dolanie go do silnika. W takim przypadku kontrolka gaśnie, a nasz silnik znów ma pełną ochronę przed zatarciem.
Czym grozi jazda na suchym silniku?
Zatarcie silnika to uszkodzenie go wskutek tarcia – powstającego, gdy ilość oleju jest zbyt mała. Trące o siebie elementy nagrzewają się, zniekształcają, ścierają, a nawet stapiają. Silnik przestaje pracować cicho, płynnie i wydajnie, a tłoki mogą się w końcu zablokować. Czy warto zwlekać z wymianą, bądź uzupełnieniem poziomu oleju w silniku? Zdecydowanie nie.
Gdzie kupić olej, by mieć go zawsze pod ręką?
Jeśli serwisujesz samochód w autoryzowanym serwisie – najlepiej udaj się w to miejsce. Doradca sprawdzi, jaki olej zastosowano w Twoim samochodzie i poleci Ci zakup dokładnie tego samego produktu w poręcznym opakowaniu. Litrowe butelki dostępne są we wszystkich działach części i akcesoriów firmy LELLEK.
Aktualnie posiadamy poręczne butelki oleju Castrol w promocyjnej cenie. Zapytaj o szczegóły swojego doradcę i miej olej zawsze pod ręką!