Likwidujesz szkodę? Poznaj swoje prawa

Kilka zasad, o których warto pamiętać!

Zgłoś szkodę
Zgłoś szkodę
Strona główna - Posts tagged "szkoda"

Masz prawo wiedzieć i korzystać z przysługujących Ci świadczeń

Każda kolizja drogowa stanowi dla kierującego sytuację stresową. Ogarnięci nerwami łatwo stajemy się ofiarą dezinformacji lub nieścisłości podawanych na forach internetowych lub infoliniach.
Warto znać i walczyć o swoje prawa!

Warto wiedzieć, że:

 • AUTORYZOWANY SERWIS
  Zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela masz prawo żądać, by naprawa odbyła się w wybranym przez Ciebie autoryzowanym serwisie danej marki samochodu – bez względu na to czy dany serwis jest punktem rekomendowanym przez ubezpieczyciela i czy ma z nim podpisaną umowę o współpracy. Serwis, w którym likwidowana jest szkoda, jest upoważniony do reprezentowania poszkodowanego w kontakcie z ubezpieczycielem.
 • ODSZODOWANIE
  Masz prawo, by należne Ci odszkodowanie w ramach umowy ubezpieczenia OC sprawcy kolizji zostało ustalone w oparciu o ceny nowych części, bez potrąceń amortyzacyjnych (*nie dotyczy opon).
  Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z opracowaniem Rzecznika Finansowego – na które warto się powołać w kontakcie z ubezpieczycielem.
 • WYCENA SZKODY
  Nie działaj pochopnie! Sam nie musisz wyceniać własnej szkody i nie musisz zgadzać się na wypłatę wyliczonego przez ubezpieczyciela i podanego Ci przez telefon odszkodowania – zdaj się na fachową obsługę autoryzowanego serwisu, który kompleksowo przygotuje kalkulację szkody i pomoże Ci w ustaleniu zakresu i kosztów naprawy.
 • KOSZTY NAPRAWY POJAZDU
  Serwis przed podjęciem naprawy ustala z ubezpieczycielem jej zakres i koszty. Zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża koszty naprawy. Grupa LELLEK w przypadku niesłusznego zaniżania odszkodowania kieruje sprawę na drogę prawną w celu uzyskania od ubezpieczyciela pełnej kwoty za wykonaną naprawę powypadkową. Ciężar ryzyka uzyskania spornej kwoty spoczywa wyłącznie na naszych serwisach – klient zlecający nam naprawę nie jest obciążany kosztami postępowania sądowego ani też obligowany do dopłaty różnicy w kosztach naprawy.
 • ORYGINALNE CZĘŚCI
  Podczas likwidacji szkody z OC sprawcy lub AC (w zależności od wariantu), ubezpieczyciel ma obowiązek dokonania naprawy z wykorzystaniem oryginalnych nowych części. Ubezpieczyciel może zastąpić uszkodzoną oryginalną część zamiennikiem tylko po uzyskaniu Twojej zgody. Ubezpieczyciel może wykorzystać zamienniki tylko wtedy, gdy uszkodzone części były również zamiennikami. W przypadku kolejnej kolizji, raz użytego zamiennika nie można wymienić na oryginał.
 • SAMOCHÓD ZASTĘPCZY
  Jako poszkodowany masz prawo do samochodu zastępczego na koszt OC sprawcy. W przypadku szkody częściowej okres, za który przysługuje poszkodowanemu zwrot kosztów pojazdu zastępczego, to czas rzeczywistej
  naprawy z uwzględnieniem elementów naprawy (np. czas sprowadzenia do serwisu części zamiennych, czas na wyschnięcie powłoki lakierniczej, itp.) oraz procesu likwidacji szkody (np. czas oczekiwania na oględziny, czas poświęcony na uzgodnienie z ubezpieczycielem zakresu naprawy, itp.). Dokładnie temat opracował Rzecznik Finansowy.
  Przed podjęciem decyzji o wynajęciu pojazdu zastępczego skontaktuj się z naszym Działem Likwidacji Szkód – doradzimy Ci w kwestii organizacji samochodu zastępczego i okresu jego udostępnienia w oparciu o indywidualne warunki polisy.
 • POMOC UBEZPIECZYCIELA
  Poszkodowany w wypadku może zlikwidować szkodę u swojego ubezpieczyciela nie czekając na reakcję ubezpieczyciela sprawcy kolizji (tzw. likwidacja bezpośrednia). Warto zapytać swojego ubezpieczyciela, czy szkoda może być rozliczana bezpośrednio w oparciu o podpisane przez poszkodowanego dokumenty.
 • POMOC DROGOWA
  Nie musisz korzystać z pomocy drogowej, która pojawiła się na miejscu kolizji bez Twojego wezwania. Masz prawo wezwać taką pomoc drogową, jaką chcesz. Jeśli będziesz dochodzić odszkodowania z własnego AC lub OC sprawcy i chcesz bezgotówkowo rozliczyć usługę pomocy drogowej – skontaktuj się z właściwym Assistance (swoim lub sprawcy).

Masz pytania? Chcesz zgłosić szkodę?

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

Porozmawiamy
na żywo?