JAK WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ MOTORYZACJI?

ŠKODA zapowiada - przed nami inteligencja i recycling.

Strona główna - Posts tagged "elektromobilność"

Zobacz, jak zmieni SKODA do 2050 roku

Aktualnie jedynie 10% światowych tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. W oceanach na każde 4 kilogramy żyjących w nim ryb przypada 1 kilogram plastiku.

ŠKODA nie pozostaje bierna w działaniach proekologicznych i ogłosiła właśnie swoje cele i plany w tym obszarze.

Realizacja tych zadań zaplanowana jest do 2030 roku:

  • konsekwentne promowanie mobilności neutralnej dla klimatu;
  • zmniejszenie o połowę emisji CO2 floty w porównaniu z 2020 r. w tym samym terminie;
  • intensywne skupienie się na e-mobilności, produkcji neutralnej dla klimatu oraz materiałach wielokrotnego użytku i pochodzących z recyklingu.

 

skoda startuje z nową linią samochodów elektrycznych

E-mobilność i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla

Kierunek jest jasny: do 2026 roku oferta ŠKODY wzbogaci się o trzy nowe modele w pełni elektryczne, a w kolejnych latach będzie ich więcej. Do 2030 roku udział samochodów całkowicie elektrycznych w europejskiej sprzedaży marki ma wzrosnąć do ponad 70 %.

Czeski producent samochodów dąży również do osiągnięcia maksymalnej możliwej redukcji emisji CO2 w całym cyklu produkcyjnym.

Fabryki ŠKODY w Indiach będą neutralne pod względem emisji CO2 w 2025 roku. Wszystkie trzy czeskie fabryki mają ten sam cel do 2030 roku, a jedna z nich – fabryka Vrchlabí – już osiągnęła ten cel pod koniec 2020 roku!

skody buduje się wykorzystując materiały z recyclingu

Cykl zrównoważonego rozwoju materiałów

Producenci samochodów przekonują: surowce nadające się do recyklingu (a jeszcze lepiej: te, które już zostały poddane recyklingowi), to materiały, których należy używać jak najczęściej. Dotyczy to zarówno nadwozia, podwozia, jak i wnętrza.

ŠKODA osiągnęła już niewiarygodny wyczyn, wykorzystując materiały nadające się do recyklingu, które stanowią ponad 95% masy samochodu.

Aby lepiej to zobrazować: w ŠKODZIE Octavia znaczna część stosowanych dziś surowców pochodzi z materiałów pochodzących z recyklingu. Oprócz stali, aluminium i szkła, obejmuje to tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne, takie jak okładziny podwozia, nadkola i wykładziny bagażnika.

 

Nowe elementy wnętrza

„Monomateriały”, czyli części składające się tylko z jednego materiału, są najłatwiejsze i najbardziej efektywne w recyklingu. Stosowane są np. w okładzinach wewnętrznych, kanałach wentylacyjnych lub jako przewodniki miedziane w wiązkach kablowych. Te materiały pochodzące z recyklingu są wykorzystywane na przykład w pokryciach siedzeń lub dywanikach.

Ze względu na wysokie wymagania techniczne większość części nowego samochodu jest dziś wykonywana z materiałów kompozytowych. Przykładem jest tapicerka drzwi w Octavii – 50% materiału kompozytowego wykonana jest tutaj z surowców odnawialnych.

 

monomateriały w enyaq iv

Tradycyjnym materiałem wykorzystywanym dotąd we wnętrzach samochodów była skóra zwierzęca. To również można zrównoważyć, stosując przemyślane praktyki. ŠKODA używa ekstraktu z liści oliwnych do garbowania skóry w modelach Enyaq iV.

W zależności od modelu, skórę stosuje się wyłącznie na środkowej części siedzenia, na kierownicy, dźwigni zmiany biegów i rączce hamulca ręcznego.

Projektanci wnętrz coraz częściej zwracają się ku tapicerce tekstylnej tam, gdzie zwykle używana była skóra – na przykład na desce rozdzielczej.

Tkaniny wykonane w 85% z butelek PET pochodzących z recyklingu i w 15% z naturalnej wełny są już dostępne dla serii modeli Enyaq iV i Karoq. Po recyklingu są one przetwarzane na przędzę.

W przypadku pokrowców na siedzenia wewnętrzne Lodge w gamie modeli Enyaq iV przędza ta jest połączona z naturalną wełną staplową. Ekskluzywnie, ale ekologicznie!

z butelek pet wytwarza się przędę, z której szyje się pokrowce

ŠKODA pracuje nad opracowaniem zrównoważonych materiałów z naturalnymi komponentami, które w przyszłości będą również wykorzystywane w masowej produkcji.

Należą do nich na przykład włókna wytwarzane z buraków cukrowych, które są produktem ubocznym cukrowni w Dobrovicach w pobliżu zakładu Mladá Boleslav. Włókna buraków cukrowych wykorzystywane są do produkcji wypełniaczy do części z tworzyw sztucznych. Inżynierowie mogą również wykorzystać pulpę buraczaną: jest ona barwiona w specjalnym procesie w celu stworzenia akcentów stylistycznych we wnętrzu. Ale przyszłość należy również do włókien trawy srebrzystej (Miscanthus), a także przeprowadzane są eksperymenty z łuskami ryżu i włóknami konopi, korka i kokosa.

Zeroemisyjne, „wegańskie” samochody? Dla nas brzmi świetnie!

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?