Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych na świecie. Jak możemy jej przeciwdziałać w miejscu pracy?

Strona główna - Posts tagged "depresja"

Według WHO dotyka ona około 300 milionów ludzi na całym globie.

Tak przytłaczająca statystyka sprawia, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

Mimo, że występuje tak często i tak znacząco wpływa na jakość życia osób nią osób dotkniętych, to nadal w naszym społeczeństwie pokutuje bardzo szkodliwe przekonanie na jej temat, że wystarczy „wziąć się w garść”, „przestać narzekać”, „zobaczyć jak to inni mają gorzej” i „zabrać się do pracy, a zaraz wszystkie objawy miną”. 23.02 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja, by pochylić się nad swoim zdrowiem psychicznym.

Depresja to choroba śmiertelna!

Czy osobie, która złamała nogę poradzimy aby wzięła się do pracy, to objawy złamania miną? Czy osobie chorującej na cukrzycę odważymy się powiedzieć, żeby wzięła się w garść i siłą woli sprawiła, aby jej organizm zaczął funkcjonować normalnie? Takich rad na szczęście nikt nie udziela.

Tymczasem depresja to choroba. Dowodem na to jest fakt, że badania kliniczne wyraźnie ukazują różnice w czynnościach i strukturze mózgu u osób zdrowych w porównaniu do tych ze zdiagnozowaną depresją. Mało tego, nieleczona depresja potrafi być chorobą śmiertelną!

Co sprawia, ze chorujemy na depresję?

To pytanie wciąż pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Wśród przyczyn choroby wymienia się czynniki biologiczne, genetyczne, psychologiczne czy społeczne.

Jedna z naukowych hipotez wskazuje jako przyczynę brak równowagi chemicznej w mózgu związanej z zaburzeniem wytwarzania  neuroprzekaźników takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, których niedobór może prowadzić właśnie do depresji. Ten brak równowagi chemicznej w naszym układzie nerwowym, może skutkować w codziennym funkcjonowaniu człowieka następującymi objawami:

 • Obniżony nastrój, przez większą część dnia (szczególnie rano)
 • Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu (nawet prostych rzeczy)
 • Zmniejszenie energii życiowej (powodujące ograniczanie swoich aktywności życiowych)
 • Poczucie ciągłego zmęczenia (nie ustającego nawet po dłuższym odpoczynku)
 • Utrata zdolności do odczuwania przyjemności i radości – tzw. anhedonia (wycofywanie się z lubianych dotychczas aktywności czy relacji towarzyskich)
 • Trudności w podejmowaniu nawet prostych decyzji (nawet takich jak np. udział w spotkaniu)
 • Zaburzenia snu – wybudzanie się przedwcześnie, trudności z zasypianiem lub zwiększona potrzeba snu
 • Zaburzenie apetytu – może wystąpić zarówno nadmierny apetyt jak i jego brak
 • Niska samoocena i uczucie bycia bezwartościowym
 • Poczucie winy
 • Pesymistyczne myśli na swój temat oraz swojej przyszłości
 • I na szczycie tej piramidy – myśli samobójcze i/lub uporczywe myśli o śmierci;

Warto wiedzieć, że objawy depresji mogą być różne u różnych osób. Niektórzy doświadczają chronicznego uczucia smutku, innych dotykają silne wahania nastroju. Depresji często towarzyszą także lęki, poczucie winy czy wymieniona w powyższych w objawach trudność w koncentracji. Często osoba dotknięta tym problemem traci zainteresowanie dotychczas ulubionymi aktywnościami czy też wyizolowuje się od rodziny i przyjaciół.

Długotrwale utrzymujące się objawy prowadzą do realnego cierpienia osoby chorego, fizycznego bólu ciała, który w pewnym momencie może stać się nie do wytrzymania.

Dbajmy o zdrowie psychiczne

Pomimo, że depresja jest poważnym schorzeniem, warto pamiętać, że można ją wyleczyć. Ważne jest, aby szukać pomocy u specjalistów, takich jak psycholog – psychoterapeuta czy psychiatra. Terapia farmakologiczna, w połączeniu z psychoterapią mogą w znacznym stopniu poprawić stan pacjenta. Zachęćmy więc bliską nam osobę, przejawiającą oznaki depresji, do szukania profesjonalnej pomocy i zaoferujmy pomoc w znalezieniu odpowiednich specjalistów.

Bądźmy obecni i dajmy jej znać, że jesteśmy gotowi wysłuchać jej myśli i uczuć. Okazujmy empatię i unikajmy oceniania. Pamiętajmy, że depresja to choroba, a nie wynik słabości psychicznej.

Możemy pomóc osobie w depresji w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przygotowanie posiłków czy sprzątanie. Bądźmy cierpliwi, uzdrawianie z depresji wymaga czasu i pracy.

Dbajmy też o własne zdrowie psychiczne, gdy pomagamy osobie w depresji. Rozmawiajmy o swoich uczuciach i doświadczeniach z kimś bliskim. To ważne aby znaleźć również wsparcie osobiste lub terapeutyczne dla siebie, aby nie przeciążyć się emocjonalnie. Ważne, aby pamiętać również o dzieciach!

Kiedy trzeba się zatrzymać?

Spróbujmy czasem spojrzeć z dystansu na nasze ambitne cele do zrealizowania, kredyty do spłacenia, awanse do uzyskania, sukcesy do osiągnięcia. Ujrzymy wtedy wyraźniej czy to co planujemy i robimy rzeczywiście przynosi nam korzyść, radość i poczucie spełnienia?

Czy też może realizując nasze zamiary niedosypiamy, przeżywamy ogromy stres i frustrację, mało tak naprawdę dbamy o nasz dobrostan? Zadajmy sobie pytanie, kiedy ostatnio czułem/czułam się  szczęśliwy/a i zrelaksowany/a?

Jeśli nie umiemy takiego momentu przywołać w pamięci lub wydaje się on nam mglistym wspomnieniem to znak, że czas coś zmienić w naszym podejściu do siebie samych.

Przeciążenie psychiczne i fizyczne, brak balansu w życiu pomiędzy pracą a odpoczynkiem, brak życzliwych ludzi w naszym otoczeniu to nie tylko droga do ogromnego zmęczenia, wypalenia zawodowego czy frustracji – ale to też droga do depresji. Pamiętajmydepresja może dotknąć każdego z nas!

Jak możemy Ci pomóc? #lellekteam

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy czują, że ich zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie, by zadbali o siebie. Zaopiekowali się sobą. My prócz rozmowy, uśmiechu i wsparcia przypominamy, że:

 • w ramach naszej oferty Luxmed mamy możliwość skorzystania z łącznie 3 konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych w okresie 12 miesięcy bez skierowania od lekarza internisty. Szczegółowe informacje na stronie Luxmed lub Portalu Pacjenta
 • jeśli potrzebujesz pilnie pomocy, zachęcamy do skorzystania z infolinii,
 • warto się wspomóc materiałami  dotyczących emocji, medytacji i technik uważności (Emocje, kocham i rozumiem, Don’t hate, meditate).

Czy jesteście zainteresowani materiałami edukacyjnymi na temat zdrowia i zdrowia psychicznego? Jeśli tak, to dajcie nam znać na hr@lellek.com.pl

Artykuł został przygotowany przez Fundację Lellek Pomaga przy współpracy z Panią Barbarą Kanak. Pani Barbara ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, coach ICF, posiada certyfikat trenera metodologii FRIS – style myślenia, psychoterapeutka pracująca w nurcie Gestalt – w trakcie szkolenia. Szkoliła się również m.in w nurcie terapii SE (Somatic Expirience) oraz komunikacji bez przemocy (NVC).

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Porozmawiamy
na żywo?