Kupię auto używane!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z drugiej ręki?

Strona główna - Posts tagged "das welt auto"

Zakup samochodu - szczególnie, jeśli chodzi o kupno samochodu używanego - to zawsze poważna decyzja. Podjęta zbyt pochopnie, może wkręcić nas w spiralę wydatków.

Jak uchronić się przed pułapkami związanymi z zakupem auta z drugiej, trzeciej i kolejnej ręki? Czy można kupić auto pewne, atrakcyjne i tanie?

Szacuje się, że ponad 80% samochodów oferowanych na polskim rynku wtórnym, to auta z wypadkową przeszłością. Oznak zużycia może być wiele, zwykle są jednak nieźle ukryte. Jak poznać, że dotychczasowe „życie” auta było ciężkie?

Ufaj, ale kontroluj

Aby określić rzeczywisty stan auta trzeba wziąć go na podnośnik i dokładnie obejrzeć od spodu. Jeśli nie znamy się na mechanice samochodowej, to wstępne oględziny pozwolą nam odrzucić egzemplarze, których nawet nie warto zabierać na gruntowny przegląd.

Lakier

Zacznij od obejrzenia samochodu z zewnątrz – porównaj, czy kolor poszczególnych elementów nadwozia jest jednolity. Wszelkiego rodzaju zacieki, różnice w strukturze powłoki lakierniczej są oznakami niedokładnych prac lakierniczych.

sprawdź grubość lakieru

Szczeliny, szyby i tapicerka

A dokładniej: szczeliny między elementami nadwozia. Po każdej stronie samochodu powinny mieć taką samą szerokość. Nie zapominaj też o szybach – w samochodzie bezwypadkowym wszystkie szyby będą pochodzić od jednego producenta oraz mieć tę samą datę produkcji.
Oceń stan tapicerki – jeśli siedzenia i kierownica są powycierane, a na liczniku widnieje zadziwiająco niski przebieg, to oznaka, że ktoś przy nim manipulował.

Wygląda dobrze, co dalej?

Następnie należy sprawdzić… silnik. Sprawny powinien być suchy, ale naturalnie przykurzony. Jakiekolwiek drgania, problemy z rozruchem czy stukanie pod maską, to powód, żebyśmy czuli się poważnie zaniepokojeni, a nierówne, falujące obroty – byśmy szybko pożegnali się z myślą o zakupie tego auta.

silnik skoda octavia

Zwróć uwagę na spaliny – przy sprawnym silniku powinny być przeźroczyste. W przypadku diesli – czarne spaliny oznaczają problemy z układem wtryskowym, białe – że auto spala olej.

Najczęstsze usterki w samochodach używanych

Można tutaj wymieniać jednym tchem: wyeksploatowany silnik, rozrząd, zużyte amortyzatory, klocki hamulcowe i tarcze, niedziałająca klimatyzacja. Wszystkie te usterki mogą nas sporo kosztować.

Warto zapytać eksperta

Kiedy samochód zdał egzamin w powyższych kategoriach i wypadł dobrze podczas jazdy próbnej (nie znosi go na bok, a hamulce działają bez zarzutu) masz powody do radości. Jeśli jednak wciąż nie czujesz się pewnie – zgłoś się do ekspertów w autoryzowanym serwisie danej marki.
W zależności od punktu i zakresu badania, profesjonalny, niezależny przegląd może kosztować nawet kilkaset złotych. Jeśli jednak nie chcesz kupować kota w worku – warto wydać te pieniądze i cieszyć się sprawnym autem.

zapytaj eksperta

Kilka rad przed podjęciem ostatecznej decyzji:

  • Aktualnie niemal każdy samochód na rynku wtórnym posiada książkę serwisową – zweryfikuj jej autentyczność!
  • Żaden sprzedawca sam nie wymieni wszystkich wad auta (sam pewnie o wszystkich nie wie), przetestuj je we własnym zakresie.
  • Sporządzając umowę przedwstępną, sprawdź dane sprzedającego z dowodu osobistego.
  • Prześledź historię samochodu w Internecie – wystarczy wpisać numer VIN w jednym z motoryzacyjnych serwisów oferujących taką usługę nawet za darmo!
  • Należycie wypełnij wszystkie formalności (przedwstępna umowa kupna / sprzedaży, właściwa umowa kupna / sprzedaży, zarejestrowanie auta, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, ubezpieczenie auta na nowego właściciela, deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych).

Jak zminimalizować ryzyko kupna auta w złym stanie technicznym?

Pewność daje jedynie zakup auta w autoryzowanym salonie samochodów używanych. W grupie Lellek sprzedajemy samochody używane z gwarancją m.in. w ramach programu Das WeltAuto, Audi Select Plus oraz Porsche Approved.

Dzięki certyfikatowi możesz mieć pewność, że samochód przeszedł bardzo restrykcyjny test serwisowy, a ewentualne drobne usterki zostały naprawione w autoryzowanym serwisie przy użyciu wyłącznie oryginalnych części. Samochody są czyste, zdezynfekowane i często nie noszą śladów użytkowania. Na życzenie klienta wyposażane są w dodatkowe akcesoria – bagażnik, hak, wielofunkcyjna kierownica…

Grupa LELLEK zapewnia jasne warunki sprzedaży. W naszych salonach pomagamy załatwić wszelkie formalności, a co najważniejsze – dajemy minimum roczną gwarancję na sprzedawane egzemplarze.

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

Porozmawiamy
na żywo?