Hybryda hybrydzie nierówna

Parę słów o rodzajach napędów hybrydowych czyli tajemnice HEV, PHEV, BEV.

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Posts tagged "bev"

Samochody hybrydowe wydają się bezpieczną alternatywą dla aut z napędem w pełni elektrycznym (BEV).

Nazywane są nawet „pomostem” pomiędzy elektrykami a autami spalinowymi ze względu na to, że łącza w sobie właściwości obu tych rodzajów napędu. Istnieją jednak rożne rodzaje napędów hybrydowych, które dość znacznie różnią się miedzy sobą.

Jak wynika z badania InsighOut Lab, polscy kierowcy nie bardzo wiedzą, czym różni się samochód hybrydowy od hybrydowego plug-in (PHEV – Plug-in Hybrid). Aż 40% badanych uważa, że każdy samochód hybrydowy można ładować z gniazdka, co jest nieprawdą. Blisko połowa (47%) uważa, że wszystkie hybrydy potrafią przejechać kilkadziesiąt kilometrów, co również jest fałszem. Jak jest naprawdę?

Warto zatem poznać różnice między hybrydami typu plug-in oraz tzw. miękkimi hybrydami (mild hybrid).

Hybrydy trzy.

Samochody hybrydowe to pojazdy wyposażone w dwa rodzaje silników: silnik spalinowy oraz silnik elektryczny (czasem więcej niż jeden). Silnik elektryczny czerpie energię z akumulatora, którego pojemność może się diametralnie różnić między różnymi typami aut hybrydowych. A to w prosty sposób przekłada się na zasięg.

Auta hybrydowe dzielą się na trzy rodzaje:

  • Standardowe samochody hybrydowe produkowane już od wielu lat, wyposażone w silnik elektryczny o mocy przeciętnie 60 kW, ale jednocześnie także w bardzo niewielki akumulator – przeciętnie około 1,5 kWh. Standardowe hybrydy nie mają w ogóle gniazdka elektrycznego – akumulatora nie da się naładować z zewnętrznego źródła zasilania. Akumulator ładowany jest dzięki pracy silnika spalinowego, ale także podczas hamowania – w wyniku efektu tzw. rekuperacji (odzyskiwania energii). Standardowa hybryda jest w stanie przejechać około jednego kilometra.
  • Samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV) różnią się od wyżej wymienionych tym, że można je ładować z gniazdka, podobnie jak samochody w pełni elektryczne. Można je rozpoznać po tym, że mają dwie klapki w karoserii – pod jedną schowany jest wlew paliwa, pod drugą gniazdo elektryczne. Hybrydy plug-in (PHEV) mają już całkiem spore akumulatory, których pojemność przeciętnie wynosi od kilkunastu do nawet 30 kWh – czyli jest porównywalna z małymi samochodami elektrycznymi. Hybrydy PHEV potrafią przejechać w trybie elektrycznym nawet do 50 km, co pozwala podczas jazdy po mieście użytkować te auta jak samochód elektryczny. A po wyjechaniu za miasto można korzystać z silnika spalinowego i zasięgu przekraczającego często 600 km. Producenci różnie podchodzą do trybu jazdy w 100% bezemisyjnej (gdy silnik spalinowy nie działa w ogóle) w autach typu PHEV. W niektórych modelach możliwe jest „wymuszenie” trybu w 100% elektrycznego, w innych nie ma takiej możliwości. Wtedy podczas spokojnej jazdy pojazd korzysta tylko z silnika elektrycznego, a po mocnym wciśnięciu pedału gazu (na przykład podczas wyprzedzania) uruchamia się silnik spalinowy.
  • Samochody typu miękka hybryda (mild hybrid)  Miękkie hybrydy, zwane również 48-woltowymi systemami mild-hybrid (MHEV), są najmniej zelektryfikowaną wersją hybrydowych układów napędowych choć w pewnym stopniu przyczyniają sią do redukcji emisji CO2. MHEV’y mają bardzo mały silnik elektryczny zintegrowany w obudowie silnika spalinowego. W jego wypadku niemożliwa jest jazda wyłącznie w trybie elektrycznym. Silnik elektryczny służy tu jedynie do niewielkiego podniesienia mocy silnika spalinowego (średnio o kilkanaście KM).

Wynika z tego, że najlepszym rozwiązaniem z wymienionych jest hybryda typu plug-in, czyli wyposażona w gniazdko ładowania. W tym wypadku akumulator może być też ładowany podczas jazdy wykorzystując do tego celu silnik spalinowy, a także efekt rekuperacji, podobnie jak w przypadku standardowej hybrydy. Jednak kupując auto typu PHEV, aby wykorzystać w pełni jego potencjał, powinniśmy regularnie ładować akumulator z gniazdka, najlepiej w domowym garażu. Zapewnia to najniższy koszt zakupu energii elektrycznej, a w efekcie może się przełożyć na koszt przejechania 100 km na poziomie zaledwie kilku złotych – to poziom absolutnie nieosiągalny dla aut konwencjonalnych (z silnikiem spalinowym). To pozwoli także na poruszanie się po mieście w trybie w pełni elektrycznym.

PHEV
MHEV
BEV
Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?