Korzystaj w pełni z systemów audio w twojej ŠKODZIE

Skonfiguruj i czuj się jak na koncercie!

CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna - Posts tagged "audio"

SŁUCHASZ MUZYKI W AUCIE?

Muzyka pełni dla wielu osób ważną rolę w podróży, nadając temu doświadczeniu wyjątkowy charakter.

ŠKODA wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców i wprowadziła w swoich modelach wiele funkcji, dzięki którym można dostosować płynące z głośników dźwięki do swoich indywidualnych upodobań.

Czy warto zatem regulować ustawienia radia w zależności od liczby osób w samochodzie?
Czy lepiej podłączyć telefon za pomocą kabla czy przez Bluetooth?
Jak ustawić korektor dźwięku?

Eksperci ŠKODY dzielą się wskazówkami, dzięki którym w pełni wykorzystasz możliwości systemu nagłośnienia w samochodzie oraz dostosujesz go do własnych preferencji.

Funkcja FOCUS

Niektóre modele ŠKODA posiadają systemy nagłośnienia z funkcją Focus. Dzięki niej można dostosować dźwięk w zależności od tego, ile osób znajduje się w samochodzie. Można ustawić nagłośnienie dla całego auta, tylko dla kierowcy oraz jedynie dla przednich lub tylnych siedzeń. Funkcja ta dostosowuje dźwięk tak, aby np. kierowca znalazł się pośrodku sceny akustycznej. Zwykle oznacza to, że osoba prowadząca auto słyszy głos wokalisty bezpośrednio przed sobą, a instrumenty rozmieszczone są symetrycznie wokół niej. Umieszczony w bagażniku subwoofer znajduje się dość daleko od przednich siedzeń, zatem, aby basy docierały do uszu na czas, także muszą być ustawione w specyficzny sposób – wyjaśnia Vlastimil Navrátil, koordynator działu odbioru i dźwięku w ŠKODA Technical Development. Funkcją Focus z pewnością zachwycone będą podróżujące z rodzicami nastolatki. Dzięki niej można wyciszyć odtwarzanie dla tylnych siedzeń, a dzieci mogą spokojnie słuchać własnej muzyki na słuchawkach.

Kablem, czy bezprzewodowo?

Główną rolę w jakości dźwięku odgrywa jego źródło. Dotyczy to zwłaszcza muzyki odtwarzanej z własnych mediów i urządzeń. Im lepsze źródło, tym lepsze wrażenia słuchowe. Jedną z opcji stabilnego połączenia jest oczywiście pendrive z utworami na nim zapisanymi. Następne w kolejności pod względem jakości jest połączenie kablowe przez Apple CarPlay lub Android Auto. Obie te aplikacje oferują również łączność bezprzewodową przez Wi-Fi. – Połączenie przez Bluetooth daje dźwięk najgorszej jakości, jednak jej spadek wciąż nie jest dramatyczny. – mówi Tomas Bambásek, ekspert od systemów dźwiękowych.

Radio DAB

Jeśli nie chcesz przesyłać treści strumieniowo z telefonu lub dysku flash, radio gwarantuje oczywiście najlepszą jakość dźwięku.

Obecnie zasięg sygnału FM w Europie zapewnia solidny odbiór z wystarczającą liczbą alternatywnych częstotliwości do słuchania wysokiej jakości dźwięku stereo podczas jazdy. – Perspektywy nadawania analogowego nie są jednak optymistyczne, przynajmniej w Europie. Do stacji FM nie można już dostroić się w Norwegii, a wkrótce nie będzie to możliwe także w Szwajcarii. Jeszcze gorzej jest z AM, które wychodzi z użytkowania w Europie – wyjaśnia Navrátil.

Natomiast DAB (Digital Audio Broadcasting), wprowadzony dwa lata temu przez UE jako obowiązkowy w nowych samochodach, staje się dominującym graczem w elektromagnetycznej transmisji radiowej. DAB oferuje czysty, pozbawiony szumów dźwięk w cyfrowej jakości. Nie można też zapomnieć o danych towarzyszących, takich jak obrazki do poszczególnych utworów (tzw. pokazy slajdów) oraz do 128 znaków tekstu (DLS). Dane te są przesyłane razem z dźwiękiem. Tej funkcji można użyć do wyświetlenia tytułu i autora utworu.

Nowoczesny system infotainment może odbierać zarówno AM/FM, jak i DAB/DAB+ z wszystkimi wyżej wymienionymi funkcjami. Świetnym rozwiązaniem jest również możliwość płynnego przełączania źródła dźwięku pomiędzy częstotliwościami FM i DAB w zależności od dostępności pasma. Korzystanie z technologii DAB/DAB+ staje się coraz bardziej popularne szczególnie w Europie.

Czy głośna muzyka uszkodzi system?

Nie uszkodzisz systemu poprzez nadmierne podniesienie głośności. Każdy wzmacniacz posiada zabezpieczenie monitorujące jej poziom. Jeśli odtwarzanie powoduje nagrzanie wzmacniacza, system automatycznie ścisza muzykę, zanim dojdzie do uszkodzenia. Każdy głośnik posiada również mechanizm zabezpieczający membranę przed zniszczeniem przez bardzo dynamiczną muzykę lub nagłe zwiększenie głośności. Nazywa się go ogranicznikiem, który tłumi wysokie tony. Limiter jest stale włączony w tle i nie można go wyłączyć.

POP, ROCK, a może muzyka klasyczna?

Systemy nagłośnienia ŠKODA oferują kilka trybów korekcji dźwięku dla różnych rodzajów muzyki. Do słuchania np. audiobooków, odpowiednia jest opcja „Mowa”, która wzmacnia dźwięk słów, a wycisza podkład muzyczny. Dodatkowo stłumiony jest wtedy subwoofer, czyli tzw. bas. Opcja „Rock” mówi sama za siebie, ale oczywiście na tym ustawieniu można słuchać każdego typu muzyki. – Jest to ustawienie wzmacniające tony wysokie i basowe. Każdy, kto szuka mocniejszego brzmienia, może użyć tej opcji także podczas słuchania popu lub R&B — mówi Tomas Bambásek. Ostatnim ustawieniem korektora dźwięku jest opcja „Classic” (w niektórych modelach nazwana „Philharmonic”), która zapewnia większą czystość i dokładność dźwięku, szczególnie w przypadku muzyki klasycznej. Niektórzy używają tej opcji również do słuchania innych gatunków, nawet rocka – mniej agresywne ustawienia mogą przyczynić się do mniejszego zmęczenia podczas długich podróży. Funkcja została opracowana we współpracy z ekspertami z Czeskiej Filharmonii.

Oczywiście wszystkie systemy audio opracowane przez ŠKODĘ umożliwiają wybór własnych ustawień korektora dźwięku. Wersja podstawowa ma trzy pasma (bas, mid i high), a systemy dźwiękowe pięć pasm oraz ustawienie poziomu subwoofera. Dzięki temu można dostosować ustawienia dźwięku w aucie do własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że idealnym ustawieniem jest „wszystko wyzerowane” – dzięki temu muzyka odtwarzana jest tak, jak została pierwotnie nagrana i zmiksowana w studiu.

Wszystko z umiarem

Głośność słuchanej muzyki to kwestia czysto osobista. Niektórzy kierowcy preferują cichą muzykę w tle, inni chcą, żeby była głośna. Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Kiedy prowadzisz, musisz słyszeć, co dzieje się wokół ciebie.

MASZ PYTANIA ODNOŚNIE SYSTEMU AUDIO W TWOJEJ ŠKODZIE?

Skontaktuj się z nami!

SKODA LELLEK OPOLE: 774007010

SKODA LELLEK KOŹLE: 775401130

Pokaż porównanie (1/3)

PORÓWNYWARKA JEST PEŁNA!

W porównywarce mogą znajdować się jednocześnie trzy samochody.

Wybierz samochód, który mamy zastąpić Audi Q7 45 TDI quattro.

UDOSTĘPNIANIE

Wybierz gdzie chcesz udostępnić ofertę.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Współadministratorami danych osobowych są:

1. LELLEK sp. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole,
2. LELLEK Gliwice sp. z o.o. ul. Portowa 2 44-100 Gliwice,
3. LELLEK Koźle sp. z o.o. ul. B. Chrobrego 25 47-200 Kędzierzyn- Koźle,
4. LELLEK Katowice sp. z o.o. Oddział w Katowicach ul. T. Kościuszki 328 40-608 Katowice,
5. 3L.PL. z o.o. ul. Opolska 2c 45-960 Opole.

1. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@lellek.com.pl

2. Numer telefonu – Biuro Obsługi Klienta: 801 535 535.

3. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu:

1. podniesienia bezpieczeństwa i rzetelności obsługi klienta,

2. przygotowania oferty;

3. weryfikacji możliwości zawarcia umowy,

4. realizacji usług,

5. obsługi zgłoszeń i udzielania odpowiedzi na zgłoszenia.

1. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą:

1. wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,

2. osoby upoważnione przez Administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych,

3. podmioty, którym Administrator zleca wykonanie czynności, z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych (podmioty przetwarzające).

1. Państwa dane będą przechowywane przez Administratora przez okres nie dłuższy niż wymagają tego przepisy prawa lub do czasu cofnięcia wcześniej udzielonej przez Państwa zgody.

2. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

3. Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) w uzasadnionych przypadkach stwierdzenia przetwarzania Państwa danych niezgodnego z prawem.

4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże Ich brak uniemożliwi realizację powyższych celów oraz kontakt z Państwem.

5. Dane udostępnione przez Państwa nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator nie przekazuje danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Cześć,w czym mogę Ci pomóc?