ZMIANY W PRZEPISACH NA KORZYŚĆ PRZEDSIĘBIORCÓW
Przepisy dotyczące użytkowania samochodu służbowego również w celach prywatnych mogą wydawać się niejasne.
Chętnie rozwiejemy wątpliwości!
Na początek - zapraszamy do zapoznania się z tekstem.
Umów spotkanie z doradcą i poznaj szczegóły oferty dla firm:
Podatnicy, którzy wybrali zasady ogólne lub podatek liniowy jako formę rozliczania się z urzędem skarbowym z podatku dochodowego, mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o koszty uzyskania przychodów.
Leasing firmowo-prywatny w kosztach PIT
Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika korzystny dla kierowców wniosek. Jeśli wartość samochodu nowego zakupionego w leasingu jest niższa niż 150 tys. zł, to raty są 100 % firmowym kosztem. Zasada obowiązuje nawet gdy auto jest czasami wykorzystywane prywatnie.
To nie konic kosztów, które w firmie generuje samochód. Kosztem PIT są również wydatki na eksploatację auta.
Do wydatków na eksploatację zaliczamy:
- paliwo
- mycie
- naprawy
- części zamienne
- wymianę opon
- wymianę płynu hamulcowego
- wymianę płynu do spryskiwaczy
- opłaty za przejazd drogami płatnymi, badania diagnostyczne pojazdu
- wynajem garażu, czy miejsca postojowego
Jeśli samochód jest firmowym środkiem trwałym, ale przedsiębiorca używa go też prywatnie – może odliczyć sobie od podatku część (75%) wydatków na eksploatację auta.
Pełne koszty (100% wydatków) mogą rozliczać ci, którzy wykorzystują samochód wyłącznie w celach służbowych. Sposób używania auta musi jednak potwierdzać w tym przypadku prowadzona szczegółowo ewidencja przejazdów.
Więcej niż 1 samochód służbowy?
Przedsiębiorca, który prowadzi firmę sam (nie posiada pracowników), może rozliczać w kosztach dwa (lub więcej!) leasingowane samochody – taką interpretację obowiązujących przepisów podaje urząd skarbowy.
Jeżeli przedsiębiorca często podróżuje służbowo i nie może pozwolić sobie na utratę środka transportu na skutek awarii, czy serwisowania samochodu, to ma prawo posiadać więcej niż jeden pojazd zakupiony w leasingu, który będzie generował kosztu uzyskania przychodu.
Auto na zamówienie, czy od ręki?
Dla urzędu skarbowego nie ma to znaczenia. W leasingu można zakupić również samochód używany, który tak samo będzie stanowił koszt dla przedsiębiorstwa, jak „nówka” z salonu. Istota jest data wystawienia faktury VAT.
Skontaktuj się z nami i umów wizytę z doradcą, który odpowie na Wszystkie szczegóły.
Zobacz nasze samochody dostępne od ręki oraz zapoznaj się z ofertą specjalną na zakup SKODY KAMIQ.