Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
obchodzony jest 2 kwietnia. Sprawdź, jak Fundacja LELLEK Pomaga zaangażowała się we wsparcie osób z zaburzeniami spektrum autyzmu.
Czym jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, co oznacza, że jest on związany z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. Jak już dziś wiadomo, stanowi złożony zespół zaburzeń o bardzo zróżnicowanej formie i natężeniu. Ze względu na różnorodność objawów w obecnej terminologii stosowany jest termin Zaburzenia Ze Spektrum Autyzmu (ASD). Oznacza to, że autyzm może przejawiać się w różny sposób. Pomimo tej różnorodności, zgodnie z obowiązującymi kryteriami diagnostycznymi rozpoznawany jest u osób, u których występują deficyty w rozwoju społecznym, w komunikowaniu się oraz ograniczone wzorce zachowania, aktywności i zainteresowań.
Problemy w sferze interakcji społecznych przejawiają się ograniczonym zainteresowaniem innymi ludźmi, trudnościami w inicjowaniu kontaktu, brak zainteresowania zabawami społecznymi, brak właściwej reakcji na bodźce społeczne, brak czerpania radości z bycia z innymi, trudności w naśladowaniu zachowania innych, brak reagowania na zainteresowanie lub pochwały.
Trudności w zakresie komunikowania się dotyczą: rozumienia funkcji komunikowania się, tworzenia wspólnego pola uwagi, patrzenie na rozmówcę podczas rozmowy, szukanie na twarzy informacji, używanie gestów, uśmiechu dla podtrzymania uwagi, komunikowanie potrzeb, komunikowanie w celu dzielenia zainteresowań. Osoby z autyzmem mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów; mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu i wyrażaniem abstrakcyjnych pojęć.
Budowanie przyjaznego otoczenia
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu dzięki wsparciu Fundacji LELLEK Pomaga oraz współpracy z Fundacją Katarynka, zorganizowała 2 kwietnia specjalne warsztaty dla pracowników instytucji kultury, nauczycieli i rodziców, by lepiej odpowiadać na potrzeby swoich odbiorców. To kolejny krok w budowaniu bardziej otwartego i przyjaznego środowiska dla wszystkich mieszkańców Opola.
Wiele osób w spektrum autyzmu wykazuje problemy o podłożu sensorycznym: nadwrażliwość lub ograniczone reakcje na bodźce dotykowe, bólowe, słuchowe, wzrokowe i zapachowe. Może to powodować przeciążenie układu nerwowego i objawiać się płaczem, paniką, czasami złością, problemami ze snem, jedzeniem, co znacznie utrudnia im panowanie nad swoimi reakcjami i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Fundacja LELLEK Pomaga sfinansowała słuchawki wyciszające, które wspierają osoby w spektrum autyzmu w funkcjonowaniu w przebodźcowanym świecie. Słuchawki będą dostępne we wszystkich filiach miejskich bibliotek. Prócz edukacyjnych warsztatów dużym wsparciem dla biblioteki będzie również sfinansowanie specjalnego regału z książkami psychologicznymi.
Mówiąc o zaburzeniach ze spektrum autyzmu przewijają się takie słowa jak różnorodność i indywidualność. Warto otworzyć się na te dwie cechy w codziennym życiu i dostrzec inność i odmienność osób z autyzmem jako zasób, bo zrozumieć może znaczyć zaciekawić się.
To nie pierwsza współpraca Fundacji z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu – przypominamy o projekcie Bibliolellek.
Artykuł powstał przy współpracy Pani Jolanty Rybickiej, Psycholog, Psychoterapeuty.