Kupiłeś samochód marzeń i zastanawiasz się co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się jego dobrą kondycją?
Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby samochód służył nam bezawaryjnie?
W przypadku samochodów powinniśmy działać w myśl zasady – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jeśli chcemy, żeby nasz pojazd został z nami na lata, nie możemy zapominać o kilku ważnych zasadach.
Dbaj o lakier, jak o własną skórę
Karoseria naszego samochodu, mimo iż jest odporna na różne czynniki zewnętrzne, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie z wykorzystaniem dedykowanych kosmetyków pozwoli cieszyć się nienaruszonym lakierem przez długie lata.
Silnik i olej
Tylko regularna wymiana oleju pozwoli zachować zdrowy silnik. Jeśli chcemy uniknąć nagłych awarii czy szybszego zużywania się naszego silnika olej należy wymieniać w odpowiednim momencie. I niestety nie przedstawimy tu złotego środka, limitu kilometrów, ograniczenia czasowego. Wszystko zależne jest od danego modelu, rodzaju silnika oraz stylu jazdy. Na szczęście najczęściej komputer pokładowy alarmuje odpowiednio wcześnie, że ten czas się zbliża i należy przygotować się do wymiany.
Płyny i filtry
Oprócz wspomnianego już oleju, w naszym samochodzie znajduje się kilka innych elementów, o które musimy zadbać. Systematycznej wymianie powinny podlegać m.in. filtry oleju, paliwa oraz powietrza. Pozwoli to na pracę silnika w optymalnych dla niego warunkach. Jeśli idzie o płyny, to olej silnikowy, owszem. Nie możemy jednak zapominać o płynie chłodniczym, hamulcowym, oleju do wspomagania kierownicy, jak również, często pomijanym, oleju skrzyni biegów. Chcąc zachować nasz samochód w dobrej kondycji, do naszych obowiązków należy przede wszystkim kontrola czy poziom płynów jest odpowiedni, jeśli nie, uzupełnienie, a gdy przyjdzie odpowiedni czas, także wymiana. Producenci jasno określają częstotliwość wymiany płynów oraz filtrów, jednak dla naszego bezpieczeństwa i wygody powinniśmy trzymać rękę na pulsie, szczególnie przed dłuższą podróżą.
Opony
Ich wymiana dwa razy do roku nie jest zaskoczeniem, nawet dla laików. Często zapominamy jednak o odpowiednim ciśnieniu, które jest gwarantem bezpiecznej – stanowi o lepszej przyczepności, ale i komfortowej jazdy. Nieodpowiednie ciśnienie czy źle ustawiona zbieżność kół, to także szybsze ścieranie ogumienia, przeciążenia, ściąganie samochodu na boki, a także większe zużycie paliwa.
Nawyki kierowcy – słowo klucz
To w jakim tempie starzeje się Twój samochód w dużej mierze zależy od Ciebie. Regularne wymiany materiałów i części eksploatacyjnych mają ogromny wpływ na kondycję Twojego auta. Jeśli konieczna jest wymiana części, korzystaj z dedykowanych przez producenta lub wybieraj oryginalne części zamienne. Tankuj na sprawdzonych stacjach i unikaj jazdy na tzw. „rezerwie”. Nieprzestrzeganie tej zasady często prowadzi do zatarcia pompy paliwa i rdzewienia baku.
Styl jazdy jest równie ważny dla samochodu, co dla Twojego bezpieczeństwa. Pozwól silnikowi się zagrzać, czyli osiągnąć temperaturę roboczą, nim mocniej przyciśniesz pedał gazu. Podobnie, gdy zbliżasz się ku końcowi swojej podróży, pozwól mu odpocząć. Najprościej rzecz ujmując – na kilka km przed miejscem docelowym postaraj się zmniejszyć obroty silnika i postaw raczej na spokojną jazdę.
„Przezorny zawsze ubezpieczony” – w myśl tego powiedzenia, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się swoim samochodem i jego dobrą kondycją, koniecznie zarezerwuj sobie czas na
SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI I ZADBAJ O SWÓJ SAMOCHÓD
Umów wizytę w serwisie